Bakan Pakdemirli: “Meteorolojik afet sayısı, 2020’de 80 yılın zirvesine ulaştı”

Ülkemizde özellikle 2000'li yıllardan sonra meteorolojik afetlerin oluşum sayılarında belirgin bir artış görüldüğünü bildiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “2020 yılı içerisinde toplam 984 meteorolojik karakterli afet rapor edildi. Bu sayı, 1940-2020 periyodu içerisindeki en yüksek değer olmuştur” dedi. Geçen yıl en fazla görülen meteorolojik afet 297 olay ile şiddetli yağış veya sel olurken, bunu 262 olay ile fırtına, 223 olayla da dolu afeti izledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM) 84. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen, "Çevrimiçi Türk Dünyası Meteoroloji Forumu" etkinliğine katıldı.

Türk Dünyası Meteoroloji Forumu

Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay, Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katılım sağladığı programda konuşan Bakan Pakdemirli, “Tarihi, coğrafi ve kültürel olarak güçlü bağlarımız olan dost ve kardeş ülkelerle meteoroloji alanında var olan işbirliğini geliştirmek ve kurumsallaştırmak en önemli amaçlarımızdan olmalı” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son 19 yılda gözlem sistemlerinden süper bilgisayarlara, veri tabanından araştırma geliştirme çalışmalarına kadar hemen hemen tüm çalışma alanlarında yaptığı yatırımlarla adeta bir destan yazdığının altını çizen Pakdemirli, şöyle devam etti:

“MGM, ülkemizin en güvenilir kurumu”

“Son 3 yılda özellikle iklim, zirai meteoroloji ve uluslararası ilişkiler konularında kurumsal gelişimine katkıda bulunacak adımlar attı. Gerçekleştirdiği projelerle görünürlüğünü artırmasıyla birlikte, ülkemizin en güvenilir kurumu seçildi. Sahip olduğumuz bilgi ve birikimi dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaya, bu ülkelerde var olan bilgi birikiminden ve kapasitesinden yararlanmaya hazırız.

Tabii bu bilgi birikimini ve başarılarımızı; 2000 yılından beri Dünya Meteoroloji Örgütü Bölgesel Eğitim Merkezimiz vasıtasıyla başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm Dünya ile paylaşıyoruz. Bu kapsamda; 150 farklı ülkeden 1.700'den fazla uzmanı, Bölgesel Eğitim Merkezimiz tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ağırladık, mesleki gelişimlerine katkıda bulunduk. Üyesi olduğumuz Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı (EUMETSAT) ile birlikte geliştirdiğimiz Orta Asya için Uydu Verisi (SADCA) projesi ile Türk Dünyasından 5 ülkenin kaliteli uydu verilerine erişimine imkân sağladık.”

“Meteorolojik afetler, can ve mal kayıplarında önemli yer tutuyor”

Büyük bir coğrafya ve farklı iklim bölgelerine sahip olan ülkemizde de; can ve mal kaybında meteorolojik kaynaklı afetlerin önemli bir yer tuttuğunun görüldüğünü vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Türkiye'de, özellikle son yıllarda değişen iklim koşullarının da etkisi ile meteorolojik afetlerin oluşum sayıları ve şiddetinde artış görmekteyiz. Ülkemizin, iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerine en fazla maruz kalacak bölgeler arasında olan, Akdeniz Havzasında yer alması nedeniyle, gelecekte de bu artışların devam edeceğini söyleyebiliriz” açıklamasını yaptı.

2020'de 984 meteorolojik karakterli afet rapor edildi

Ülkemizde özellikle 2000'li yıllardan sonra meteorolojik afetlerin oluşum sayılarında belirgin bir artış görüldüğünü ifade eden Pakdemirli, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, 2020 yılı içerisinde toplam 984 meteorolojik karakterli afet rapor edildi. En fazla görülen meteorolojik afet 297 olay ile şiddetli yağış veya sel afetidir. İkinci sırada ise 262 olay ile fırtına afeti yer almaktadır. 2020 yılında; 223 dolu afeti meydana gelmiş olup, görülen afetler içerisinde üçüncü sırada yer almakta. Uzun yıllar dağılımına bakıldığında 2020 yılı içerisinde meydana gelen meteorolojik afet sayısı 1940-2020 periyodu içerisindeki en yüksek değer olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

“Afetlere hazırlıklı olmak önemli”

“Meteorolojik karakterli doğal afetlerden kaynaklanan; büyük can ve mal kayıpları ve bu afetlerdeki artışın gelecekte de süreceği göz önünde bulundurulduğunda, afetlere hazırlıklı olmanın önemi ortaya çıkmaktadır" diyen Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hazırlıklı olmak, afet zararlarının azaltılmasında ve toplumun afetlere karşı direncinin artırılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu kapsamda Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son 3 yılda önemli projeler gerçekleştirdi.

Meteorolojik uyarıların daha kolay anlaşılması amacıyla, Avrupa ülkeleri tarafından da kullanılmakta olan, renk kodlu uyarılara geçerek, yerli ve milli imkânlarla geliştirdiğimiz Meteo Uyarı sistemini devreye aldık.

Meteoroloji Tırı

Afet sonrasında, afet bölgelerinde görevli yetkililer ile vatandaşların en kısa sürede bilgilendirilmesi amacı ile "Mobil Gözlem ve Tahmin Merkezi"ni hizmete aldık. Gerekli tüm teçhizatla donatılan Meteoroloji Tırı, gerekli olması durumunda afetlerden sonra bölgeye giderek tüm meteorolojik hizmeti sağlayacak kapasitededir. Mobil Merkezimiz, afet ve acil durumlar dışında eğitim ve tanıtım amaçlı da kullanılmaktadır.

Zirai Don Uyarı Sistemi

422 ilçe için uyarı vermekte olan Zirai Don Uyarı Sistemi (ZDUS), ülkemizdeki tüm ilçeleri kapsayacak şekilde güncellenerek, çiftçilerimizin hizmetine sunuldu. Bakanlığımızın taşra teşkilatında görevli, 3 bin 400 teknik personelimize zirai meteoroloji eğitimi verdik. Ayrıca; Zirai Meteorolojik Uygulamalar ile kuvvetli meteorolojik olayların tarıma etkileri ve korunma yöntemleri anlatıldı. Tarımsal Kooperatif ve Tarımsal Birlikler vasıtası ile meteorolojik uyarıların çiftçilerimize doğrudan kısa mesaj yoluyla ulaştırılması sağlandı.

Yine "Tarımsal Hava Tahmini" sistemimizin Mobil uygulamasını geliştirdik ve çiftçilerimizin kullanımına sunduk. Bu sayede karmaşık topoğrafyaya sahip dağlık arazilerde, rüzgar hızı ve yönü ani değişimler göstermektedir.

Ayrıca; bu alanda da deniz-kara etkisi, bakı-güneş yönü ve vadi-yamaç ilişkilerini hesaplamalara dahil eden ve 30 metreye kadar çözünürlük sunan Rüzgar simülasyon programının (WindNinja) Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzce entegrasyonu ve kalibrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Çok yüksek çözünürlüklü rüzgar tahminleri, orman yangınları ile etkin mücadelede kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tahminler; rüzgar enerjisi tahmini, İHA uçuşları, yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu gibi havacılık faaliyetlerine de katkı sağlayacaktır.”

“Yerli yazılımları Türk Dünyasının kullanımına açacağız”

“Günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi hepimizi etkileyen sorunlarla başa çıkma kapasitemizi artırmak, bölgemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak, imkan ve kabiliyetlerimizi paylaşmak için Türk Dünyasını Meteoroloji Birliği’ni kurmaya çağırıyorum” diyen Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Türk Dünyası Meteoroloji Birliği'nin kurulması ile; Yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen METCAP, MeteoUYARI, Piri Reis, Hezarfen, Orman Yangınları Meteorolojik Erken Uyarı Sistemi ve Mobil Uygulamalar gibi yazılımların Türk Dünyasına sağlanması ve ortak yazılımlar geliştirilmesini sağlayacağız. Bunlarla birlikte yerli ve milli imkânlarla üretilmesi çalışmalarını sürdürdüğümüz Meteoroloji Radarları ile Radyosonde gibi gözlem sistemlerinin Türk Dünyasının hizmetine sunulması ve hızlı teknoloji transferi; Gözlem sistemlerinin planlanması, kurulumu ve işletilmesi alanlarındaki bilgi ve tecrübelerimizin Türk Dünyası ile paylaşılması; Oluşturulan bilgi birikiminin ve deneyimlerin paylaşılmasına yönelik ortak, süreli bilimsel bir yayın çıkarılması; Dünya Meteoroloji Örgütü Bölgesel Kalibrasyon Merkezi olarak laboratuvarlarımızın Türk Dünyasının hizmetine açılması; Meteoroloji alanında yapay zeka uygulamaları kapsamında ortak proje yapılması ana çalışmalarımız arasındadır" diye konuştu.

Kurulması sürecini takip ettikleri "Batı Asya Toz Tahmin, Uyarı ve Değerlendirme Merkezi" ile de ortak zeminde çalışma ve işbirliği kültürünün geliştirilmesini hedeflediklerini söyleyen Pakdemirli, “Merhum İsmail Gaspıralı’nın da dediği gibi: "Dilde, Fikirde, İşte Birlik!" bizim Türk Dünyası ile olan en büyük amacımızdır. Biz tüm bu birikimlerimizi ve teknolojimizi sizler ile paylaşmaya, ülkeler arası bilgi erişimini kolaylaştırarak bilginin kalitesini ve doğruluğunu arttırmaya hazırız" diyerek sözlerini tamamladı.

- Gıda Hattı, Çevre bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11583718/bakan-pakdemirli-meteorolojik-afet-sayisi-2020de-80-yilin-zirvesine-ulasti