Tüketicinin içecekte ambalaj tercihi…

Yapılan bir araştırma, tüketicilerin yüzde 65’inin restoran ve kafelerde içeceklerini cam ambalajda istediklerini ortaya koydu.

Türkiye’nin en büyük cam ambalaj üreticisi Şişecam Cam Ambalaj, araştırma şirketi GfK Türkiye işbirliğiyle restoran, kafe gibi yerinde tüketim noktalarının (HORECA) cam ambalajlı içeceklere yönelik bakış açılarını belirlemek üzere bir araştırma gerçekleştirdi. Ambalaj tercih eğilimlerinin belirlenmesi hedeflenen araştırma kapsamında, bilgisayar destekli, yüz yüze görüşme yöntemiyle 150 yerinde tüketim noktasının yönetici pozisyonundaki kişilerle görüşüldü.

İçecekte en sağlıklı ve güvenilir ambalaj cam

Yerinde tüketim noktalarının içecek satın alımlarında ve bu içeceklerin sunumlarında ambalaj tercih eğilimlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan araştırma, içecekler için en sağlıklı ve güvenli ambalaj malzemesinin cam olduğunun düşünüldüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Cam ambalajlı içecek tercihinin birinci nedeninin “sağlık” olduğunu gösteren araştırmaya göre, tüketicinin piyasada bulunan cam ambalajlı içeceklerden memnuniyet oranının yüzde 95 seviyesinde olduğu belirlendi.

İçecek değişiyor ama ambalaj yine cam

Araştırmaya göre; restoran ve kafe gibi yerlerde tüketicilerin yüzde 65’i cam ambalajda talep ettiği içeceği bulamadığında, ambalaj tercihini değiştirmeden farklı bir içecek kategorisini tercih ediyor. Ayrıca araştırma, cam şişede talep edilme açısından kolalı içeceklerin ilk sırada yer aldığını da gösteriyor.

HORECA’larda içeceklerin cam ambalajda servis edilme nedenlerine bakıldığında ise tüketici taleplerinin bu yönde olması ve cam ambalajın daha sağlıklı bulunması ön plana çıkıyor. Cam şişedeki içeceklerle ilgili geliştirilmesi istenen özelliklere bakıldığında, cam şişelerin “daha büyük hacimli, daha albenili ve depozitolu olması” bekleniyor.

İşletmelerin geri dönüşüme bakışı

Araştırmada ambalaj değerlendirme kategorisinde; cam ambalaj “sağlık, hijyenik ve temiz’ olarak ifade edilirken, cam ambalajın “ödenen paraya değer ve kaliteli” olduğu da düşünülüyor.

Cam atıkların geri dönüşüme gönderilmesi konusunda ise işletmelerin duyarlılığının yüksek olmadığı dikkat çekti. Cam atıklarını çöpe atarak, değerlendirmediğini belirtenlerin oranı %43 iken, geri dönüşüme gönderen işletmelerin oranı ise %47 olarak göze çarpıyor.

Şişecam Cam Ambalaj

Cam sektörünün global oyuncusu konumundaki Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Cam Ambalaj, toplam 2,3 milyon ton/yıl üretim hacmiyle hem Avrupa’nın hem de dünyanın 5’inci büyük cam ambalaj üreticisi.

Türkiye ile birlikte Gürcistan, Rusya ve Ukrayna olmak üzere 4 ülkede toplam 10 üretim tesisiyle faaliyetlerini sürdüren Şişecam Cam Ambalaj; gıda, su, maden suyu alkollü ve alkolsüz içecekler ile ecza ve kozmetik sektörlerine 6 cc'den 15.000 cc'ye kadar çeşitli hacim ve renklerde cam ambalaj sağlıyor.

- Gıda Hattı, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11583382/tuketicinin-icecekte-ambalaj-tercihi