Pakdemirli’den nüfusundan fazla Suriyeli barındıran Kilis’e müjde!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak Kilis’e pozitif ayrımcılık yapacaklarını söyledi.

Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Kilis’e giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın toplantı yaptı.

“Kilis’e pozitif ayrımcılık yapmamız gerekiyor”

Kentle ilgili sorun ve taleplerin görüşüldüğü toplantının verimli geçtiğini, imkanlar çerçevesinde taleplerin yerine getirileceğini belirten Pakdemirli, Kilis'e, kendi nüfusundan fazla Suriyeli misafire ev sahipliği dolayısıyla pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi.

Suriyeli vatandaşlarından kaynaklanan içme suyu problemi olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, “Geçen yıl bir kuraklık yaşandı ve biz burada hiçbir maliyet hiçbir masrafı düşünmeden çok hızlı bir şekilde su probleminizi çözdük. Kilis, bizim için son derece önemli bir ilimizdir. Aslında 2011’e kadar da sınır ticareti ile bilinen, bundan sonrasında ticaretinde ağırlık olarak geçiren bir ilimiz olmasına rağmen, bugün kendini Tarım Hayvancılık ve diğer alanlarda da ispat ettiğini görmüş olduk. Tabii ki Kilis’e de bir pozitif ayrımcılık yapmamız gerekiyor” dedi.

“Kilis nüfusundan fazla Suriyeli barındırıyor”

Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü kendi nüfusundan daha fazla Suriyeli vatandaşları misafir ediyor. İmkanları kısıtlı olmasına rağmen aynı Anadolu insanı gibi, yüzlerce yıldır ülkemiz topraklarında bizim yaptığımız gibi kendi ekmeğini sofrasında bölüşen hemşehrilerimizle vatandaşlarımızla karşı karşıyayız. Bu anlamda bakanlık olarak Kilis’e mutlaka diğer illerimizden bir adım önde davranma mecburiyetini hissederiz. Biz her ne kadar 81 ilin Bakanlığı olsak da bazı illerimizi öncelikle almamız gerekiyor. Ziyaretimizde yerinde bu tespiti yapmış olmak ve bundan sonra Kilis’e de normalde verdiğimiz önemden daha fazla bir önem vermemiz gerektiğini de görüyorum.”

Kilis keçisi ıslah edilecek

"Mirasımız Ata Tohumu Pojesi" kapsamında zincir mağazalarda satılabilecek şekilde susuz yetişen domates gibi ürünleri kapsama aldıklarını kaydeden Pakdemirli, "Kilis, coğrafya olarak çok zengin. Kentte biyoçeşitlilik açısından da farklı zengin ürünlerimiz var. Kilis keçisinin ıslahı konusunda TİGEM'e talimat verdim. Bu bölgeye has keçileri hibe etmek ve maliyet hesaplarıyla bu işin devamını sağlamamız gerekiyor. Bakanlık olarak destek vermeye devam edeceğiz. Kilis, Gaziantep ve Hatay'a çok daha fazla insanımızın gelerek yemek yemesi lazım çünkü bizim mutfağımız dünya mutfağının en üstünde gelen, en lezzetli mutfağıdır. Bizim bunun tanıtımına para ayırmamız gerekiyor. Bölge ekonomisine ve şehrimizin ekonomisine katkıyı da ancak böyle yaparız” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, toplantıdaki talepler doğrultusunda Kilis'te Üzüm Üreticileri Birliğinin kurulmasını uygun gördüklerini de dile getirdi.

İHA

- Gıda Hattı, Tarım bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11575411/pakdemirliden-nufusundan-fazla-suriyeli-barindiran-kilise-mujde