Covid-19’da karışık doz aşılamadan umut veren sonuçlar!

İspanya’da Covid-19 aşıları ile karışık doz aşılamaya ilişkin bir araştırma, umut verici sonuçlar ortaya koydu. Buna göre, AstraZeneca aşısının ilk dozunu alan kişilere ikinci doz olarak BioNTech/Pfizer aşısı uygulanması, daha etkili sonuç verdi.

Dünya genelinde Covid-19’a karşı aşılama çalışmaları devam ederken, aşılamada birinci ve ikinci dozlarda farklı aşılar kullanılmasına yönelik araştırmalar umut veriyor.

İspanya’daki araştırma, karışık doz aşılamanın etkisini ortaya koydu

İngiltere’deki aşılamada farklı aşıların birlikte kullanılmasına ilişkin yapılan klinik deneylerin ardından İspanya’da karışık doz aşılamaya dair umut veren bir araştırma yayınlandı.

Devlet destekli Carlos III Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, AstraZenaca aşısının ilk dozunun ardından ikinci doz olarak BioNTech/Pfizer aşısı uygulanmasının korona virüse karşı daha etkili ve güvenli olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre, karışık doz aşı uygulanan kişilerde, yalnızca AstraZeneca yaptıranlara oranla yüzde 30-40 kat daha fazla bağışıklık gelişti.

Nadir görülen kan pıhtılaşması nedeniyle ülkede 60 yaş altına AstraZeneca uygulanmasının Nisan ayında askıya alınmasının ardından başlatılan ve 600 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada, sadece birkaç kişide yan etki görüldüğü açıklandı. Söz konusu yan etkinin ise herhangi bir aşılamada görülen normal yan etkiler olduğu kaydedildi.

İHA

- Gıda Hattı, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11575137/covid-19da-karisik-doz-asilamadan-umut-veren-sonuclar