Salgın sürecinde sağlık ve çevre dostu ürünlere ilgi arttı!

Küresel ölçekte yapılan bir araştırma, COVID-19 salgınının ardından tüketiciler için sağlıklı gıdalar ve etiket şeffaflığının her zamankinden daha önemli hale geldiğini gösterdi.

BENEO adına pazar araştırma şirketi FMCG Gurus tarafından yürütülen araştırmaya göre, COVID-19 salgını, tüketicilerin sağlık ve çevre dostu ürünlere olan ilgisini artırıyor.

Tüketiciler, sağlıkları konusunda daha bilinçli hale geldi!

Sonuçlar, dünya çapında tüketicilerin hastalık ve hastalıklara karşı savunma sistemlerini sorguladıkça, sağlıkları - özellikle de bağışıklıkları - konusunda daha bilinçli hale geldiklerini gösteriyor. Ayrıca artan çevresel hasar seviyeleri nedeniyle virüsün etkisinin artış durumu ve çevre ile ilgili endişeleniyorlar.

Bu tutum değişimlerinin bir sonucu olarak tüketiciler, çevre üzerindeki etkiyi en aza indirirken, sağlığı giderek daha fazla destekleyen ve zor zamanlarda enerjilerini koruyan yiyecek ve içecek ürünleri satın almak istiyor.

Gıdaların çevre üzerine etkisi gözetiliyor!

COVID-19'un bir sonucu olarak çevresel endişeler arttı. Bu, kısmen tüketicilerden bazılarının hava kirliliği gibi sorunların solunum sorunlarını artırıp artırmadığını ve insanları hastalığa karşı daha savunmasız hale getirip getirmediğini sorgulamasından kaynaklanıyor. Bu endişe, tüketicilerin %60'ının yiyecek ve içeceklerinin çevre üzerindeki etkisine artık daha fazla özen göstermesiyle, değişen satın alma modellerine dönüşüyor.

Sağlığa faydalı yiyecek ve içecek ürünlerine odaklanma artıyor

COVID-19'un yaygın etkisiyle, tüketicilerin %64'ü, artık bağışıklık sistemi konusunda daha bilinçli olduklarını söylüyor. Daha önce kendilerini iyi bir bağışıklık sistemine sahip olarak gören tüketiciler bile, hastalık ve hastalıklara karşı savunma sistemlerini sorguluyorlar. Bu durum, satın alma davranışı üzerinde doğrudan bir etkiye neden oluyor ve tüketicilerin üçte ikisi (%64), koruyucu veya önleyici olarak sağlığa yararlı bileşenlerle, yiyecek ve içecek ürünleriyle daha fazla ilgileniyor. Yakın gelecekte bu eğilimin pazarda yaygın olmaya devam etmesi muhtemel görünüyor.

Tüketiciler doğal, sürdürülebilir enerji artışı istiyor

Bu zorlu zamanlarda, tüketiciler yorgunluk hissiyle daha doğal bir şekilde mücadele etmenin yollarını arıyor. Buna paralel olarak, tüketicilerin %34'ü enerjiyi sürdürülebilir ve dengeli bir şekilde artıran yiyecek ve içecek ürünlerini aramaya artık daha yatkın olduklarını söylüyorlar. Ayrıca, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüketicilerin yarısından fazlası (%55) ruh hallerini iyileştirecek yiyecek ve içecekleri tercih edeceklerini söyleyerek zihinsel sağlıklarını iyileştirmek istiyorlar.

Bununla birlikte, tüketicilerin, kısa vadeli bir enerji artışı sağlayan ama uzun vadede sağlık açısından zararlı olduğu düşünülen bileşenlerden kaçındıkları formülasyonlar önem kazanıyor.

Şeffaf etiket önemli!

FMCG Gurus'un Yönelim Direktörü Michael Hughes, “En son tüketici anketimizin sonuçları, pandeminin bir sonucu olarak, faydalı bileşenlerin ve şeffaf etiketin artık dünya çapındaki tüketiciler için her zamankinden daha önemli olduğunu açıkça gösteriyor. İnsanlar iç savunma, formda ve sağlıklı kalma, kan şekeri kontrolü, sürdürülebilir enerji gibi konuları keşfediyor ve sağlığa olan faydası kanıtlanmış ürünler satın almak istiyorlar” değerlendirmesini yaptı.

BENEO'nun Pazar Zekası ve Tüketici Yönelimleri Başkanı Myriam Snaet de şunları söyledi:

“Çevre ile ilgili endişeler hızlanmaya devam ettikçe, sürdürülebilir iş uygulamalarını teşvik etme konusunda hepimizin rol oynaması önemlidir. BENEO'da biyoçeşitliliği teşvik etmek ve su kirliliğini ve toprak erozyonunu azaltmak için sürdürülebilir tarımı aktif olarak destekliyoruz. Atıkları en aza indirmek için hammaddemizin %100'ünü değerlendiriyoruz. Spesifik enerji tüketimimizi ise son 30 yılda %50 azalttık. Geleceğe baktığımızda, tesislerimizi iyileştirmeye ve genişletmeye yönelik son yatırımlarımız sayesinde 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünü sağlamayı hedefliyoruz.”

- Gıda Hattı, Gıda bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11566320/salgin-surecinde-saglik-ve-cevre-dostu-urunlere-ilgi-artti