O antikor, tüm koronavirüs türlerini durduruyor! Pandemiyi bitirebilir mi?

Yeni keşfedilen bir antikor, yalnızca COVID-19’u değil, tüm koronavirüs türlerini durdurabiliyor. Bilim insanları koronavirüs pandemisi için ‘sihirli bir değnek’ keşfetmiş olabilir mi?

Virüsler yayıldıkça, küçük genetik değişimler geçiriyorlar. Virüsün yeni, farklı bir versiyonu ile karşılaştığımızda ise buna ‘yeni bir tür’ diyoruz. Yeni türler bazen daha kolay yayılabiliyor, bağışıklık sisteminden kaçabiliyor veya daha ağır hastalığa yol açabiliyor.

Koronavirüsün ‘diken proteininde’ gerçekleşen mutasyonlar özellikle kaygı verici. Virüsün dışında yer alan bu protein, hücrelerin ‘alıcı’ konumlarına tutunarak hücrelere giriyor.

Antikorlar ise virüsün bu dikenlerine bağlanarak hücrelere girmesini engelliyor. Araştırmacılar ise bazı etkili antikorlar ilaçlara dönüştürebiliyor. Monoklonal antikor adı verilen bu ilaçlar, enfeksiyon geçiren insanların tedavisinde kullanılabiliyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi buna benzer antikor ilaçlarına bazı izinler verdi. Ancak diken proteininin mutasyon geçirerek değişmesi nedeniyle, bugün COVID-19’u tedavi eden antikorlar, yarın işe yaramayabilir. Yeni varyantlara karşı işe yaramayan böyle bir ilacın izni geri çekildi.

Joker ‘antikor’ pandemiyi bitirebilir mi?

Şimdilerde, uluslararası bir araştırma ekibi, daha önce benzeri görülmemiş derecede nötrleştirme gücü olan yeni bir antikor geliştirdi.

UC Berkeley’den araştırmacı Jay Nix yaptığ açıklamada, “Koronavirüs diken proteininin daha önceden bilinmeyen bir bölgesine bağlanan bu antikorun, tüm bilinen sarbekovirüsleri nötrleştirdiğini gördük. Bu tür, memelilerde solunum enfeksiyonlarına yol açan koronavirüslerin ait olduğu tür.

Üstelik virüsün mutasyona dirençli bir bölümüne bağlandığı için, mutasyonla yeni ortaya çıkan türlerin bu antikordan kaçması daha zor olacak” diye konuştu.

Keşif heyecan verici olsa da S2H97 adı verilen bu antikor, henüz yalnızca laboratuvarda test edildi. İnsanlarda nasıl etki göstereceğinin anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

- Gıda Hattı, Bilim bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11559069/o-antikor-tum-koronavirus-turlerini-durduruyor-pandemiyi-bitirebilir-mi