İngiliz bilim insanlarından pandemi önerisi: Yiyeceklere D vitamini eklensin!

İngiltere’den bir grup araştırmacı, koronavirüs pandemisi için mücadele etmek amacıyla sık tüketilen gıda ürünlerine D Vitamini eklenmesi önerisinde bulundu.

Tıp alanında bağımsız bir araştırmacı olan Dr. Gareth Davies, D Vitamini’nin COVID-19 önlenmesindeki rolünü aylardır araştıran bir ekibin parçası. Çalışmalarında önemli mesafe kat eden ekip, yetkililerin harekete geçmesini istiyor.

Araştırmalar, D Vitamini eksikliğinin ağır COVID-19 vakalarında önemli bir faktör olduğunu gösteriyor.

İnsan vücudu, güneş ışığı gördüğünde D Vitamini’ni doğal bir şekilde üretiyor. D Vitamini aynı zamanda yağlı balık ve yumurta sarısı gibi bazı gıdalarda doğal olarak bulunuyor.

ABD gibi bazı ülkeler, süt ve benzer ürünlere halihazırda D Vitamini takviyesi yapıyor. Bu ülkelerde yaşayanlar önemli miktarda vitamini takviye edilmiş gıdalardan alabiliyor. Ancak uzmanlara göre çok daha fazla insan takviyelerden yararlanmalı.

Dr. Davies, her yetişkinin günde 4.000 IU D Vitamini almasını öneriyor. Bu, bazı yetkili kuruluşların önerdiği miktardan 10 kat daha fazla.

Yeterli D Vitamini’ne sahip olanlarda koronavirüs daha iyi geçiyor

Dr. Davies, daha önce bununla ilgili bir çalışmayı yürütmüş. Haziran ayında yayınlanan araştırmada, yeterli D vitamini almanın özellikle hassas yaşlı gruplarda, COVID-19’u daha iyi geçirmeyi sağladı belirlendi.

O tarihten sonra da D Vitamini’nin koronavirüse karşı faydasına işaret eden birçok çalışma yapıldı.

Dr. Davies ve bazı araştırmacılar, süt ve ekmek gibi yaygın tüketilen bazı gıdalara takviye yapılması gerektiğini savunuyor. ABD, Kanada ve Finlandiya gibi süte D Vitamini takviyesi yapan ülkelerde, vatandaşların günlük ihtiyaçlarının önemli bir kısmını bu ürünlerden karşıladığı araştırmalarla ortaya kondu.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalık Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci de özellikle güneşte daha az zaman geçirdiğimiz kış aylarında, D Vitamini takviyesi alınmasını öneriyor.

- Gıda Hattı, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11558123/ingiliz-bilim-insanlarindan-pandemi-onerisi-yiyeceklere-d-vitamini-eklensin