Moody’s not kırdı, Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyenin altında!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye'nin kredi notunu "Ba1"den "Ba2"ye düşürürken, not görünümünü ise "negatif"ten "durağan"a çevirdi. Böylece Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin iki not altına çekilmiş oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu aşağı çekti.

Yatırım yapılabilir seviyenin altına çekti

Türkiye'nin kredi notunu "Ba1"den "Ba2"ye düşüren kuruluş, not görünümünü de "negatif"ten "durağan"a çevirdi. Moody's, böylece Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki not altına indirmiş oldu.

Kuruluşun açıklamasında, kredi notunun aşağı çekilmesinde, Türkiye'nin not görünümünün geçen yıl "negatif"e çevrilmesinde rol oynayan iki temel gelişmenin belirleyici olduğu belirtilerek, bu gerekçeler, “Para politikası etkinliğinin erozyona uğraması ve temel yapısal reformların yapılmasında gecikilmesinden kaynaklı kurumsal gücün azalması. Yüksek cari açık, yüksek dış borç, yükselen politik risklere ve artan küresel faiz oranlarına bağlı artan riskler” olarak açıklandı.

“Dış şok riski yükseldi”

Kurumların direncindeki düşüşe, “parasal politikanın etkinliğindeki ilave aşınma ve temel yapısal reformların uygulanmasındaki ek gecikmelerin" örnek gösterildiği açıklamada, dış şok riskinin ise yüksek cari açık ve dış borçların yanı sıra artan siyasi riskler ve küresel faiz oranları nedeniyle yükseldiği vurgusu yapıldı.

Açıklamada, Türkiye'nin not görünümünün "negatif"ten "durağan"a çevrilmesinde ise ülkenin mali ve ekonomik gücünün etkili olduğu belirtilirken, Moody’s bu karara bağlı olarak, Türkiye’nin döviz tavanını Baa3’ten Baa2’ye, yabancı mevduat tavanını Ba3’ten Ba2’ye, yerel mevduat tavanını ise Baa3’ten Baa2’ye indirdi.

Moody’s, sukuk çıkarma yetkisine sahip olan Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama A. Ş.’nin uzun vadeli teminatsız borç notunu da Ba2’den Ba1’e düşürürken, kredi görünümünü de durağandan negatife indirdi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Mart 2017’de de kredi görünümünü durağandan negatif olarak değiştirmişti.

- Gıda Hattı, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11557579/moodys-not-kirdi-turkiyenin-notu-yatirim-yapilabilir-seviyenin-altinda