AB, koronavirüse küresel yanıt için 4 Mayıs’a randevu verdi!

AB, Koronovirüse Küresel Müdahale Girişimi kapsamında 7,5 milyar avroluk kaynak yaratma hedefiyle, 4 Mayıs’ta taahhütleri almaya başlayacak. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Tüm dünyayı, liderleri ve halkları koronavirüse karşı bir araya getirmeliyiz. Zira koronavirüsü yenmek için küresel ölçekte bir müdahale ve birçok cephede harekete geçilmesi gerekli. Aşıyı geliştirmeli, üretmeli ve dünyanın her köşesine herkesin ulaşabileceği fiyatlarla ulaştırmalıyız.” dedi.

AB Liderleri, koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla gerçekleştirdikleri zirve toplantısında, salgında sorun yaşayan ülkelere daha önce kararlaştırılan yardım için 540 milyar avroluk destek paketini onaylarken, Koronavirüse Küresel Müdahale girişimi de başlatılıyor.

AB, 4 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Koronavirüse Küresel Müdahale adıyla bir kaynak yaratma girişimini başlatmak üzere küresel ortaklarla güç birliği yapacak.

Koronavirüse Küresel Müdahale

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve küresel sağlık örgütleri, koronavirüse karşı güvenli, kaliteli, etkili ve ulaşılabilir teşhis, tedavi ve aşı imkânlarına hızlı ve adil erişimi sağlamak üzere ortak bir eylem çağrısında bulunmuştu.

Bu çabaları desteklemek için fon toplamak üzere AB ve küresel ortakları, dünya genelinde bir kaynak yaratma maratonu başlatacak. AB, sağlık örgütlerinin ortak eylem çağrısına yanıt verebilmek amacıyla; Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Norveç ve Suudi Arabistan ile güç birliği yaparak, bir taahhüt konferansına ev sahipliği yapacak. Bu amaçla, Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ve örgütler, başlangıçta 7.5 milyar avroluk hedef fon miktarına ulaşmak için destek olmaya davet edildi.

Küresel ölçekte bir kaynak yaratma girişimi!

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuya ilişkin açıklamasında, şunları söyledi:

“Tüm dünyayı, liderleri ve halkları koronavirüse karşı bir araya getirmeliyiz. Sadece 10 gün içerisinde küresel bir kaynak yaratma girişimi başlatacağız, zira koronavirüsü yenmek için küresel ölçekte bir müdahale ve birçok cephede harekete geçilmesi gereklidir. Aşıyı geliştirmeli, üretmeli ve dünyanın her köşesine herkesin ulaşabileceği fiyatlarla ulaştırmalıyız.”

4 Mayıs’tan itibaren taahhütler alınacak

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar ve yenilikçiler, insanların hayatını kurtarmak ve sağlımızı korumak için çok yoğun şekilde çalışırken, Komisyon, 4 Mayıs’tan itibaren ülkelerden ve ticari kuruluşlardan fon taahhütlerini almaya başlayacak.

Hükümetleri, ticari işletmelerin liderlerini, tanınmış isimleri, yardımseverleri, sanatçıları ve yurttaşları küresel kaynak yaratma çabalarına ilişkin farkındalık yaratmaya davet eden Komisyon, aynı gün ayrıca devam etmekte olan bir yenileme sürecini başlatacak olan küresel kampanyanın sonraki kilometre taşlarını da duyuracak.

Toplanan fonlar; teşhis, tedavi ve aşılar olmak üzere üç alana aktarılacak.

Koronavirüse Küresel Müdahale hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

- Gıda Hattı, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11557037/ab-koronaviruse-kuresel-yanit-icin-4-mayisa-randevu-verdi