Haishen Tayfunu Japonya'da hayatı felç etti, Güney Kore’ye ulaştı!

Japonya'da etkili olan Haishen Tayfunu nedeniyle 1.8 milyon kişiye tahliye çağrısı yapıldı, yüzlerce uçuş iptal edildi, 500 bin hane elektriksiz kaldı. Japonya’nın ardından Güney Kore'de de etkili olan tayfun nedeniyle 76'dan fazla uçuş iptal edildi, on binlerce hane elektriksiz kaldı.

Cuma gecesi itibariyle Japonya'nın güneybatısını vuran Haishen Tayfunu; şiddetli yağışlar, sert rüzgarlar ve yüksek dalgalara neden olarak, 7 eyalette adeta hayatı kabusa çevirdi.

1.8 milyon kişi tahliye edildi

Fukuoka, Saga, Nagasaki, Oita, Miyazaki, Kagoshima ve Kumamoto eyaletlerinde yaşayan 1.8 milyon kişiye tahliye çağrısı yapılırken, Kyushu ve Chukogu bölgelerindeki yaklaşık 500 bin hanede elektrik kesintisi yaşandığı açıklandı. Okinawa eyaletinde ise cep telefonu şebekelerinde kesintiler meydana geldi.

Bazı bölgelerde maddi hasara neden olan tayfun nedeniyle birçok evin çatısı uçarken, şiddetli rüzgarlar ağaçları yerinden söktü. Bazı bölgelerde ise trafik levhaları rüzgarın şiddetine dayanamadı. En az 35 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Uçuşlar iptal edildi

Tayfun bölge ulaşımını da olumsuz etkiledi. Havayolu şirketleri, Pazartesi günü yapılması planlanan 579 iç hat uçuşunun iptal edildiğini duyurdu. Kyushu bölgesindeki tüm hızlı tren seferleri askıya alınırken, Hakata-Hiroshima arası hızlı tren seferleri de iptal edildi.

Tayfunun etkili olduğu bölgelerdeki nehirlerde su seviyesinin yükselmesi nedeniyle taşkın uyarısı yapan meteoroloji uzmanları, insanları sel ihtimaline karşı tetikte olmaya çağırdı. Bölge sakinlerinden, güncel tahliye çağrıları ve güvenlik uyarılarını takip etmelerini istendi.

Güney Kore’ye ulaştı

Japonya'da 1.8 milyon kişinin tahliyesine neden olan tayfun Güney Kore'ye de ulaştı. Ülkenin liman kenti Busan ve Ulsan'ı etkisi altına alan tayfun hayatı olumsuz etkiledi. Tayfun Ulsan'da karaya çıkarken, saatte 112 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgarlar 17 bin 500'den fazla haneyi elektriksiz bıraktı.

İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sel felaketinin de meydana geldiği ülkenin en büyük ikinci şehri Busan'da şiddetli rüzgarların araçları devirdiği ve en az 1 kişinin yaralandığı bildirildi. Tayfun nedeniyle bin 600'den fazla kişi tahliye edilirken, Jeju Uluslararası Havalimanı dahil 7 havalimanında 76'dan fazla uçuş iptal edildi.

Başkent Seul'ün yaklaşık 375 kilometre güneydoğusundaki Gyeongju şehrinde ise iki nükleer reaktör kapatıldı. Bakanlık, milli parklara girişlerin ve bazı demiryolu seferlerinin de askıya alındığını aktardı.

İHA

- Gıda Hattı, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11528565/haishen-tayfunu-japonyada-hayati-felc-etti-guney-koreye-ulasti