Gençlerden kök hücre bağışına büyük destek

Türk Kızılayı'nın gönüllü kan bağışçıları arasından seçilen sisteme kayıtlı kök hücre bağışçı sayısı 137 bin 115, 2016 yılı ilk üç ay içerisinde kayıt olan bağışçı sayısı ise 37 bin 116 oldu. Kök hücre bağışçılarının yaş dağılımına bakıldığında en fazla bağışçının 18-25 yaş aralığında olduğu görüldü.

Kök hücre bağışı kapsamında bugüne kadar yürütülen kampanyalar, reklam ve bilgilendirmeler sonuç verdi. Çalışmalara özellikle 18-25 yaş aralığındaki gençler büyük ilgi gösterdiği belirlendi. Projeye destek veren yaş aralığı incelendiğinde 18-25 yaş aralığında 50 bin 184 kişi kök hücre bağışçısı olduğu tespit edildi. En fazla kök hücre bağışını erkekler gerçekleştirdi

26-35 yaş aralığında 45 bin 111 kişi, 36-45 yaş aralığında 34 bin 5 kişi, 46-50 yaş aralığında ise 7 bin 815 kişi kök hücre bağışçısı olmak için sisteme kaydoldu. En fazla bağış 90 bin 771 ile erkekler tarafından yapılırken, kadınların bağış sayısı ise 46 bin 344 oldu. İki yıl önce hayata geçen TÜRKÖK projesiyle, 52 hasta nakil olarak sağlığına kavuştu. 2014 yılında hayata geçen projede, bugüne kadar eşleşme gerçekleşen bağışçı sayısı ise 417'ye ulaşırken bunların içerisinden 52 nakil yapıldı.

Kök hücre bağışı nedir?

Kemik iliği ve kan hücrelerini üreten hücrelere kemik iliği veya kök hücresi deniyor. Kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde oluşan azalma, hastanın hayatını önemli ölçüde tehlikeye sokuyor. Bu durumda kök hücre nakli gereken hastalarda, önce hastanın kemik iliği tamamen veya kısmen boşaltılıyor ve doku grubu uyumlu sağlıklı bireyden alınan kök hücreler buraya yerleştiriliyor.

TÜRKÖK hakkında…

TÜRKÖK, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, kemik iliği nakli bekleyen hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu antijeni bilgilerinin depolandığı Kemik İliği Bankasının (KİB) kurulması ve kemik iliği nakli ile ilgili merkezler arasında koordinasyonun sağlanması için oluşturduğu TÜRkiye KÖk Hücre Koordinasyon Merkezi’nin adı. Bu merkeze, gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışçılarının kazanılması Türk Kızılayı tarafından sağlanıyor. Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı çalışmaları “Ulusal Kan ve Kan Ürünleri Rehberi” çerçevesinde gerçekleşiyor. Türk Kızılayı, “Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı” görevine, bünyesindeki Bölge Kan Merkezlerinde kurduğu 12 Gönüllü Verici Merkezi ile hazırlık çalışmalarını tamamlamasının ardından 13.08.2014 tarihinde aktif olarak başladı.

Kök Hücre Bağış Noktalarını görmek için buraya tıklayınız.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

- Gıda Hattı, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11527912/genclerden-kok-hucre-bagisina-buyuk-destek