Hükümet, memur zammı için son teklifini yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Memur-Sen bugün karara bağlanması gereken zam için hükümetin teklifini "müzakere edilebilir" olarak nitelendirdi.

Memur ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında hükümet ve sendikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında bir kez daha bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, toplantı sonrası, hükümetin memur ve emekliler için belirlediği yeni zam teklifini açıkladı.

İşte hükümetin zam teklifi

Ekonomik istikrar ve kamu çalışanlarının beklentilerinin kendileri için öncelikli olduğunu belirten Sarıeroğlu, bu bağlamda son teklifin oluşturulduğunu söyledi. Jülide Sarıeroğlu, şunları söyledi:

“Buna göre zam teklifimizi, 2018 yılı her iki yarı için yüzde 3,5, 2019 ilk yarı yılı için yüzde 4, ikinci yarı yılı için yüzde 5 olarak revize ettik.

Bütün argümanları değerlendirdik ve bizim için bu teklif son teklif niteliğindedir.

Bugün gece yarısına kadar vaktimiz var, başka mekanizmalara gerek kalmadan bu sürecin sona ermesini istiyoruz. Teklifimizin olumlu karşılanacağı yönünde ümidim olduğunu belirtiyorum.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu

Hükümet, memur ve memur emeklileri için 2018 ve 2019 yıllarında altı aylık her dönem için yüzde 3 zam teklifiyle masaya oturmuştu. Son teklif üzerinde uzlaşma sağlanamazsa, zam oranına Hakem Kurulu karar verecek.

Memur-Sen: “Müzakere edilebilir”

Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun zam teklifinin ardından Memur-Sen adına açıklama yapan Ali Yalçın, bugün itibariyle sürecin noktalanması gerektiğine dikkat çekti. Yalçın, şunları söyledi:

“Milyonlarca memur ve emekli bu süreci dikkatle takip ediyor. Kamu sorun çözmek değil, sorun üretiyor. Bütün sürecin bu masada görüşülmesi yoruyor. Çözüm mekanizmalarının yeniden ele alınması gerektiğini bu süreç bir kez daha göstermiştir.

Hükümetin yeni zam teklifi kalemi veriyor ama mürekkebi içine koymuyor. Bu teklif adaletin kapısını aralıyor ama kalkınmanın kapısını aralamıyor. ‘Bize zammı enflasyon canavarı vermesin, masa versin’ çağrısı karşılık bulmuştu. Ancak devletin adamı versin, çağrısı yanıt bulmamıştır.

Bizler de bir adım atacağız. Müzakere edilebilir bulduğumuz teklifi federasyonumuzda değerlendireceğiz. Geçtiğimiz yıl imzaladığımız sözleşmenin altında bulmayı istemiyoruz. İki yıldan bugüne Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılar var. Bir noktaya yaklaşıyoruz. Biz kamu görevlilerinin mutluluğunu, ülkenin huzurunu istiyoruz. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. O nedenle ülkeye zarar verebilecek bir talepte bulunmayız. Bir değerlendirme yapıp bizim için önemli olan eşik değeri de saatler içerisinde açıklayacağız.”

Memur-Sen ne istedi?

Kamuda örgütlü en büyük sendika olan Memur-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinde hükümete üç alternatifli teklif sunmuştu.

İlk teklifte, 2018 yılının ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam talep etmişti.

Memur-Sen ikinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ederken, 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam istedi.

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam, 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebinden oluşuyor.

Kamu-Sen ve KESK ne istiyor?

Türkiye Kamu-Sen, 2018'de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam ile 2019'da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8'lik artış ile yüzde 3 ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulundu.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ise diğer konfederasyonlardan farklı olarak yüzdelik artış yerine en düşük kamu çalışanı maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3,450 liraya çıkarılmasını istiyor.

- Gıda Hattı, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11523763/hukumet-memur-zammi-icin-son-teklifini-yapti