Kısıtlı diyetler kişiyi kalabalık içinde yalnızlığa itiyor

Yılbaşı gibi özel günler genellikle yemek organizasyonları ile kutlanıyor. Herkes aileleri, sevdikleri, arkadaşları ile bir masanın etrafında toplanırken, masadakilerin bazıları kendilerini çok yalnız hissedebiliyor. Araştırmaya göre; alerji, sağlık durumları, dini veya kültürel normlar nedeniyle kısıtlı diyetler uygulayan kişiler, başkaları ile yiyecek paylaşamadıklarında yalnızlık hissetmeye eğilimli oluyor.

Araştırmacılar, bu kişilerin fiziksel olarak ortamda bulunmalarına rağmen yiyecekler yoluyla bağ kuramadıkları için kendilerini dışlanmış hissedebiliyor. İncelenen 7 çalışma ve kontrollü deneylerde; hem çocuklarda, hem yetişkinlerde, kısıtlı diyetler ile yalnızlık hissi arasında bir bağlantı bulundu.

Yiyecekler yolu ile bağ kurma, insanların sosyal özelliklerinden biri. Aynı ekibin yaptığı bir önceki çalışmanın sonucu da bunu doğrular nitelikte. Buna göre, aynı yiyeceği paylaşan yabancılar, birbirlerine daha fazla güven duyuyor.

Kısıtlı diyetler kişiyi yalnızlığa itiyor

Araştırmaya göre kısıtlı diyetler sonucu oluşan endişe, evlenmemiş veya düşük gelirli kişilerin raporladığı yalnızlık hissine benzerlik gösteriyor. Bu hissin Amerika'daki okullarda ana dili İngilizce olmayan çocukların yaşadıkları yalnızlık hissinden daha güçlü olması ise çalışmanın ilginç sonuçlarından biri.

Araştırmacılara göre yalnızlık hissi ve kısıtlı diyetler günümüzde artan iki olgu ve bu artış birbirine bağlı olabilir. Halihazırda çocuklar kısıtlı diyetlerin odak noktasında. Ancak çocuklukta uygulanan rejimlerin yetişkinliğe de aktarılması sık görülen bir durum. Ayrıca yetişkinler glutensiz, vegan, vejetaryen beslenmeyi seçebiliyorlar. Journal of Personality and Social Psychology adlı dergide yayınlanan çalışmadaki katılımcıların %30'unun bu durumda kişiler olduğu ifade ediliyor.

Araştırmacılar bu sorunun henüz çok dikkate alınmayan bir durum olduğunu, ancak insanların yiyecekler yolu ile birbirleri ile bağ kurabilmelerini tehdit ettiğini belirtiyor.

- Gıda Hattı, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.gidahatti.com/haber/11521102/kisitli-diyetler-kisiyi-kalabalik-icinde-yalnizliga-itiyor