Gıda Hattı

Yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti. Adalet Ağaoğlu kimdir?

14 Temmuz 2020, 17:51
Paylaş
Yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti. Adalet Ağaoğlu kimdir?

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden yazar Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında hayatını kaybetti. Adalet Ağaoğlu kimdir?

Adalet Ağaoğlu'nun ölümüyle ilgili hastaneden yapılan açıklamada, “Sayın Adalet Ağaoğlu, 3 gündür yoğun bakımda gördüğü tedavi sonrasında çoklu organ yetmezliği nedeniyle bu sabaha karşı hayatını kaybetti." denildi.

Boğaziçi Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise "Edebiyatımızın büyük ismi, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi değerli yazar Adalet Ağaoğlu'nu kaybettik. Eserleriyle her zaman yaşayacak" denildi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Ağaoğlu'na veda!

Adalet Ağaoğlu'nun cenazesi, vasiyeti üzerine hastaneden alınarak Boğaziçi Üniversitesi'ne getirildi.

Üniversitenin Güney Kampüsünde bulunan meydana getirilen cenazeyi Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Ağaoğlu'nun yeğeni Suat Sümer ve üniversite çalışanları ile öğretim üyeleri karşıladı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan, aracın başında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çok değerli edebiyatçımızı, değerli Adalet Ağaoğlu'nu kaybettik bugün. Hepimizin başı sağ olsun. Adalet Hanım ve eşi Halim Bey, Boğaziçi Üniversitesi'ne eskiden beri çok değer verirler. Bizim öğrencilerimize destek olan burslarıyla olsun, kendi eserleriyle olsun, sürekli üniversitemize destek verdiler.

“Ülkemizin başı sağ olsun”

Onun vasiyetini yerine getirmek üzere buradayız. Şartlar nedeniyle maalesef bir tören yapamıyoruz. Ancak üniversitemizden uğurlanmayı vasiyet ettiği için, vasiyetini yerine getirmek adına buradan hep birlikte ebediyete uğurluyoruz. Kendilerine rahmet diliyoruz, hem Halim Bey'e hem de Adalet Hanıma. Bundan sonra da üniversitemize yaptığı bağışlarla öğrencilerimize yapmış olduğu destekler devam edecek ve ismi bu şekilde yaşamaya devam edecek. Kütüphanemizde kendi eserlerini ve çalışmalarını barındıran bir köşemiz var, üniversitemizin kütüphanesi içinde yer alıyor. Orada da bundan sonra eserleriyle üniversitemizde çalışma yapan her araştırmacıya da kaynak olmaya devam edecek. Hepimizin, ülkemizin başı sağ olsun. Kendisini ebediyete uğurluyoruz”

Ağaoğlu'nun yeğeni Suat Sümer de, "Söyleyecek fazla bir şey yok. Türk edebiyatının başı sağ olsun." diye konuştu.

Adalet Ağaoğlu'nun cenazesi daha sonra Ankara'ya götürülmek üzere yola çıktı. Cenaze namazı yarın öğlen Ankara Kocatepe Camii'nde kılınacak.

Adalet Ağaoğlu kimdir?

20. yüzyıl Türk Edebiyatının en önemli romancılarından kabul edilen Adalet Ağaoğlu 23 Ekim 1929'da Ankara'da doğdu. Daha çok roman ve öykü türündeki eserleriyle tanınan yazar, romanları dışında hikâye, oyun, deneme, anı türünde eserler de vermiştir.

İlköğrenimini Nallıhan'da tamamladıktan sonra ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1950’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Yazarlığa 1946'da Ulus gazetesinde yayımlanan tiyatro eleştirileri ile başlayan Ağaoğlu’nun şiirleri, 1948-50 arasında Kaynak Dergisi'nde yayımlandı.

1951-1970 yılları arasında TRT’de çeşitli görevlerde bulundu. 1953 yılında tiyatro konusunda görgü ve bilgisin arttırmak üzere Paris'e gitti. 1953'te Sevim Uzungören'le birlikte yazdığı “Bir Piyes Yazalım” tiyatro oyunu aynı yıl Ankara'da sahnelendi. 1954 yılında mühendis Halim Ağaoğlu ile evlenen sanatçı, ilk romanını yazana kadar oyun yazarlığını sürdürdü.

Fikrimin İnce Gülü, Ölmeye Yatmak…

TRT'nin özerkliğine el konulması gerekçesiyle TRT Radyo Dairesi Başkanlığı'ndan 1970'te istifa eden Ağaoğlu’nun ilk romanı Ölmeye Yatmak, 1973’te yayımlandı. Ölmeye Yatmak, daha sonra yazdığı Bir Düğün Gecesi (1979) ve Hayır (1989) adlı romanlarla bir üçleme oluşturdu ve birçok ödül kazandı.

İkinci romanı olan Fikrimin İnce Gülü, dördüncü basımında toplatılırken, "askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif” suçlamasıyla hakkında 1981 yılında dava açılan Ağaoğlu, iki yıl süren davanın ardından aklandı. Düğün Gecesi” ise soruşturma aşamasında kaldı.

Öykü kitapları, denemeler, anı-roman türünde eserler de yayımlayan Ağaoğlu 1991 yılında Çok Uzak Fazla Yakın'la oyun yazarlığına döndü.

1996'da ciddi bir trafik kazası geçiren Adalet Ağaoğlu, iki yıl hastanede yattı.

İHA - DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.