AramaArama
Gıda Hattı

Yaz aylarında doğmak glüten hassasiyetini artırır mı? İşte yanıtı...

22 Ağustos 2016, 17:09
Paylaş
Yaz aylarında doğmak glüten hassasiyetini artırır mı? İşte yanıtı...

İsveç’teki Umea Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre,  ilkbahar ve yaz aylarında dünyaya gelen kişilerin glüten intoleransının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

alternatif-un-gluten-www.gidahatti.com

Araştırmada, kış aylarında dünyaya gelen kişilerin, özellikle yaz aylarında doğanlara göre glütene hassasiyetlerinin daha düşük olduğu belirlendi. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Redinah Namatovu, yaz ve ilkbahar aylarında doğan kişilerin ekmek ve makarnaya hassasiyetlerinin daha yüksek olduğunu  ve çölyak hastalığına yakalanma olasılıklarının daha fazla olduğunu bildirdi.

Glütensiz beslenme

Öte yandan başka bir araştırmaya göre, glütensiz gıdalar çölyak hastası çocuklar için oldukça önemli, ancak çölyak hastası olmayan çocuklar için daha sağlıklı bir alternatif değil.

Çölyak hastalığı, glüten isimli proteine karşı aşırı hassasiyete ve glütenli gıdaların sindiriminin zor hale gelmesine neden oluyor, bağırsaklara zarar verebiliyor.

Çölyak hastalığı teşhisi konan çocukların aileleri, çocuklarına glüten içermeyen gıdalardan oluşan bir diyet sağlamak zorunda kalabiliyor.

İnsan beslenmesinde oldukça büyük bir yer tutan buğday ve bazı diğer tahıllarda yaygın bir şekilde bulunabilen glütenden uzak durmak zor olabiliyor.

Öte yandan gittikçe artan sayıda aile daha sağlıklı olduğunu düşünerek, glüten tüketmemesini gerektirecek tıbbi bir zorunluluğu olmayan çocuklarını glütenden uzak tutmaya çalışıyor.

gluten

Glütensiz gıdalar kilo aldırır mı?

New York Presbyterian/Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Norelle R. Reilly, 13 Mayıs 2016 tarihinde Journal of Pediatrics dergisinde konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Dr. Reilly, bazı ebeveynlerin diyetisyenle görüşmeden veya çölyak hastalığı testi yaptırmadan, daha sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünerek çocuklarını glütensiz bir diyete soktuklarını ifade etti.

Glütensiz gıdalar içerikleri nedeniyle kilo alımına yol açabiliyor. Glüten gıdalara yapı ve tat sağladığından, glüten içermeyen gıdalarda bunu dengelemek için başka bileşenler kullanılabiliyor.

Dr. Reilly, glütensiz ürünlerde vitamin ve mineral takviyelerin pek bulunmadığını, glütensiz bir diyetle beslenen çocukların lif, demir ve B vitamini gibi unsurları daha az alabildiğini belirtti.

Glütensiz gıdaların, glütenli denk ürünlere kıyasla içerik bakımından daha yoğun olduğunu söyleyen Dr. Reilly, glütensiz bir diyetle beslenenlerin daha fazla yağ ve kalori aldığının belirlendiğini ve glütensiz diyete başlandıktan sonra obezite, aşırı kilo ve insülin direnci ve metabolik sendrom başlangıcı görülebildiğini sözlerine ekledi.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.