Gıda Hattı

Yaygın kullanılan ağrı kesiciler, riskli davranışları tetikliyor!

9 Eylül 2020, 17:16
Paylaş
Yaygın kullanılan ağrı kesiciler, riskli davranışları tetikliyor!

Dünya genelinde en yaygın kullanılan ağrı kesici ilaçlardan biri, ağrınızı hafifletmenin yanında bazı etkilere yol açıyor…

Social Cognitive and Affective Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, parasetamol olarak da bilinen ve Panadol gibi markalarla satılan asetaminofen maddesi, risk alma davranışını arttırıyor.

Çalışmada yaygın kullanılan reçetesiz ilaçların etkisindeyken insanların davranışları takip edildi. Araştırmacılar, asetaminofenin insanların riskli eylemleri değerlendirirken daha az negatif duygular hissetmesine, yani daha az korkmasına yol açıyor.

Yaygın şekilde ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaçların yol açtığı “riskin düşük algılanması”, toplum genelinde önemli etkilere sahip olabilir.

Yan etkiler bununla da sınırlı değil.

Araştırmacılara göre ilaç ağrıyı hafifletmenin yanında birçok psikolojik süreci etkiliyor. İnsanların sosyal anlamda acı çekme derecesini düşürüyor, daha az empati yapabiliyor ve bilişsel işlevleri köreliyor.

Benzer şekilde, araştırmacılar asetaminofen alındığında riskleri algılama ve değerlendirme kabiliyetinin de etkilendiğini belirledi. Etkiler hafif olsa da ilaç çok yaygın kullanıldığını için dikkate alınmalı. Bu etken madde, çok sayıda reçetesiz ve reçeteli ilaçta bileşen olarak kullanılıyor.

Çalışma nasıl yapıldı?

500 üniversite öğrencisinin katılımcı olarak deneylerde yer aldığı araştırmada, bazı katılımcılara 1000 mg dozluk asetaminofen (tavsiye edilen maksimum yetişkin dozu), bazı katılımcılara ise  rastgele verilmesini sağladı. Daha sonra ilaç verilen ve verilmeyen katılımcıların risk alma davranışları ölçüldü.

Sonuçlar, asetaminofen verilen öğrencilerin risk alma eğiliminin diğer gruptan önemli ölçüde fazla olduğunu gösterdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.