Gıda Hattı

Yaygın görülen bir enfeksiyon, MS hastalığını tetikleyebilir mi?

24 Ekim 2021, 13:00
Paylaş
Yaygın görülen bir enfeksiyon, MS hastalığını tetikleyebilir mi?

Bilim insanları, MS (multipl skleroz) hastalığının sebebine ilişkin önemli bir keşifte bulundu…

MS (multipl skleroz) hastalığı 1868 yılında tanımlansa da, bu hastalığın nedenleri günümüze dek net bir şekilde ortaya çıkarılamadı. Genlerin önemli olduğu biliniyor. MS hastası akrabalara sahip olmak, hastalığın ortaya çıkma riskini arttırıyor.

Bir grup araştırmacının yaptığı çalışma, gençlik yıllarında yaşanan bazı enfeksiyonların, 20 yaşından sonra MS gelişimi ile bağlantılı olabileceğini gösterdi. Bu keşif, MS hastalığı olan kişilerin hastanede tedavi gerektiren enfeksiyonları neden daha sık geçirdiğini de açıklayabilir.

Araştırmadan elde edilen bulgular MS hastalığını açıklama konusunda doğru bir tespit yapmış ise, enfeksiyonun kendisi MS hastalığını tetiklemiyor. Bu enfeksiyonlar MS hastalığına yakalanma ihtimali olan kişilerin tanımlanmasını sağlıyor.

Sonuçları JAMA Network Open dergisinde yayınlanan çalışmada, MS hastalığı için genetik riske sahip olanların daha kötü enfeksiyon geçirme eğiliminin olup olmadığı, incelenmedi.

'Öpücük hastalığı' MS için bir risk faktörü!

Veriler, genç yaşlarda ‘öpücük hastalığı’ geçirmenin, MS hastalığı için bir risk faktörü olduğunu gösterdi. Halk arasında öpücük hastalığı da denen tıp literatüründe enfeksiyöz mononükleoz olarak geçen hastalık, Epstein-Barr virüsünün (EBV) neden olduğu bir enfeksiyondur.

Bazı araştırmacılar, bu ve benzer hastalıkların, ilerde MS geçirecek kişilerde daha ağır geçmesinin beklenen bir durum olduğunu söylüyor. Bunun sebebi, söz konusu hastaların bağışıklık sisteminin halihazırda farklı çalışması.

Yeni araştırma ne diyor?

Yeni yapılan çalışmada incelenen senaryo ise, geçirilen enfeksiyonun hastalığı tetikleyebileceğini öne sürüyor. Genetik faktörlerin etkisinin sabit tutmak için, çalışmada kardeşler birbiriyle karşılaştırıldı.

Çalışmada 11 – 19 yaşları arasında ‘öpücük hastalığı’ geçirenlerin 20 yaşından sonra MS hastalığına yakalanması riskinin, önemli derecede fazla olduğu belirlendi.

Böylece elde edilen veriler, ‘öpücük hastalığı’ dahil bazı enfeksiyonların, MS için önemli risk etmenleri olduğunu ve hastalığı tetikleyebildiğini gösterdi.

Makalenin orijinali The Conversation'da yayınlandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.