Gıda Hattı

Yavuz Dizdar'ın yeni kitabı çıktı: Olmak ya da Olmamak

24 Mart 2021, 19:21
Paylaş
Yavuz Dizdar'ın yeni kitabı çıktı: Olmak ya da Olmamak

Doç. Dr. Yavuz Dizdar’ın kaleme aldığı “Olmak ya da Olmamak” çıktı. Dr. Dizdar yeni kitabında, koronavirüsü ve aşıları ele aldı.

Kişisel internet sitesinde kitabını kısaca “COVID-19 pandemisi ve aşıların kısa bir özeti” olarak tanımlayan Dr. Dizdar, kitapta virüslerin laboratuvar yapımı olup olmadığına ve salgının planlanıp planlanmadığına da değindi.

| Doç. Dr. Yavuz Dizdar aşı olma konusunda kişisel kararını canlı yayında açıkladı

Doç. Dr. Yavuz Dizdar’ın yeni çıkardığı “Olmak ya da Olmamak” kitabı hakkındaki yazısı…


Başlangıçta Corona olarak adlandırılan, daha sonra SARS-CoV-2 olarak adı değiştirilen virüs sadece dünya çapında bir ölümcül hastalığa neden olmadı, hemen her yaştan insanı etkileyen psikolojik ve ekonomik bir salgını tetikledi.

Her olağanüstü durumda erzak stoklayanlar, her köşe başından virüs çıkacağını zannedenler olduğu gibi; hijyen konusunda zaten duyarlı olanlar faaliyetlerini sterilizasyon düzeyinde genişletti. Giderek yorgun düşen toplum dikkatini artık olası ilaç ya da aşıya odakladı. Salgının ekonomik boyutu ve sonuçları ise henüz bilinmemekte.

Virüsün bilinçli geliştirildiği açık olsa da kasten mi yoksa kazayla mı laboratuar ortamının dışına çıktığı sorusu olasılıkla hiç yanıtlanmayacaktır. Nitekim Wuhan’daki laboratuvara ait görüntüler kazayla çıkışın pek olası olmadığını “teyit” eder.

Başında söylenemese bile sonraki seyri izlendiğinde bunun münferit bir olaydan ziyade planlanmış bir senaryo olduğu görüşü ağır basar. Virüs aslında çoktan vardır, ama var olan her şey anlaşılana kadar varlığı nasıl bilinemezse, virüsün varlığı da önceleri Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarıyla somutlaşır.

| Doç. Dr. Yavuz Dizdar, koronavirüsün insan eliyle üretildiğini söyledi! |

İşin arka planına dair savlar

İşin ekonomik, iletişim ve yönetim biçimi dikkate alındığında pandemi kontrollü kriz modelini çağrıştırır, bir cins oyun teorisi olarak görünür. Biz ne kadar birbirinden bağımsız binlerce şirket, kurum ya da devlet olduğunu düşünsek de dünya finans sistemi, medya döngüsü ve yönetim birimleri toplam üç-beş yumaktan oluşur.

Ancak bu yumaklar da birbirinden tamamen ayrışık değildir, sigorta sisteminin birikiminin ucu medya finansmanına, medya angajmanlarının ucu banka yapılanmalarına, bankaların ucu hayalet bankalara ve yine Dünya Bankası üzerinden Dünya Sağlık Örgütü ya da virüs-pandemi araştırmalarına bağlanmaktadır.

Bu şu anlama gelir, iyi örgütlenmiş on, bilemediniz elli karar verici (biraz özveriyle) böyle bir küresel döngünün ortaya çıkması ve yönetilmesi için yeterlidir. Yanıtlanması gereken soru bunların kimler olduğu değil başlattıkları küresel eylemin nedenidir.

| Doç. Dr. Yavuz Dizdar'dan yoğurt açıklaması |

Çıkacağı uyarıları hep tekrarlanan, hatta masa başı provaları yapılan bu salgın senaryosunun amacı hala tartışmalıdır. Komplo teorisyenlerinin savlarının bir kısmı mantıksız, ama önemli bir kısmı da mesnetsizdir.

Nitekim komplo skalası dünya düzeninin bir zümre lehine değiştirileceğinden tutun, küresel iklim felaketinin virüs bahanesiyle yavaşlatılmasına kadar zıt kutuplarda değişkenlik gösterir. Oysa bütün bu yaşananlar yolculuğun bir aşamasında bir trafik sıkışıklığının oluşması ve açılmasına benzer. “Pandemi bitmesini istedikleri zaman bitecek” dememizin açıklaması budur.

Kitabın amacı

Bu kitabın amacı hala süren, meslektaşlarımız da dahil pek çok kişinin hayatına mal olan, günlük yaşamı bütünüyle değiştiren ve üstelik tekrarlaması olası pandeminin arka planını anlamaya çalışmak; aşı gibi ikilemli durumlara açıklamalar getirmek, küreselleşmiş dünyanın işleyiş modelini irdelemek, ama en çok da hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatmaktır.

Kitabın yayına hazırlanmasının itici gücünü oluşturan çalışma arkadaşım Şükriye Özgül’e özel teşekkürlerimi sunuyorum. Kurgu önceki kitabımız Vicdan Hayat Kurtarır sonrasında yaşananlarla başlamakta, devamında pandemi bakış açısıyla günümüz dünyasını irdelemektedir.

Keyifli okumalar dilerim.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.