Gıda Hattı

Yatmadan önce atıştırmak sağlıklı mı?

27 Kasım 2018, 21:22
Paylaş
Yatmadan önce atıştırmak sağlıklı mı?

Araştırmacılar yatmadan 30 dakika önce 30 gram protein tüketmenin kas sağlığı, metabolizma ve genel anlamda sağlık açısından olumlu etkisi olduğunu bildirdi. Bu alışkanlık şişmanlatmıyor da.

Florida Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılara göre, yatmadan bir süre önce protein içerikli bir yiyecek atıştırmak sağlık açısından faydalı olabilir. Beslenme, gıda ve egzersiz bilimi doçenti Michael Ormsbee ve öğrencisi Samantha Leyh, yatmadan 30 dakika önce 30 gram protein tüketmenin faydalarını gösterdi. British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmaya göre bu davranış kilo almaya da neden olmuyor.

Metabolizmaya ve kaslara faydalı

Araştırmaya katılan, 20'li yaşlarının başında olan ve aktif bir hayat süren kadınlar yatma saatinden 30-60 dakika önce çökelek peyniri numuneleri yediler. Araştırmacılar yatmadan önce atıştırmanın metabolizma hızı ve kas yenilenmesi üzerindeki etkisine odaklandılar.

Bu beslenme çalışmasını diğerlerinden ayıran en önemli nokta; protein tozu ya da başka bir tür gıda takviyesi yerine diğer besin ögelerini de içeren gerçek bir yiyecek kullanılması oldu. Ormsbee, çalışma bulgularının gerçek yiyecekler atıştırmak yoluyla da en az protein takviyeleri kadar iyi sonuç alındığını gösterdiğini; bunun bireylere bu tarz takviyelerden daha fazla besin sağlayacak alternatifler sunduğunu ifade etti.

atıştırmakBesin ögelerini bir arada atıştırmak olumlu etki gösteriyor

Diğer yandan Leyh, çalışma ile ilgili yaptığı açıklamada protein takviyelerinin yerinin ayrı olduğunu; ancak yine de gerçek gıdalara yönelik çalışmaların da yürütülmesi gerektiğini söyledi. Vitamin ve minerallerin de sebze ve meyve gibi gerçek yiyecekler içerisinde olduklarında birbirine eklenen ve sinerji oluşturan bir etkileri olduğunu hatırlatan Leyh, aynı durumun protein için de geçerli olabileceğini ifade etti.

Araştırmacılar uyku öncesi atıştırmalık seçeneklerini genişletmek amacıyla farklı gıdalarla ve daha uzun süreler çalışmayı umuyorlar. Uyku öncesinde protein içeren yiyecekler atıştırmak, özellikle sporcuların kaslarındaki yıpranmayı gidermek ve kas dokusunu yenilemek amacıyla başvurdukları bir yöntem.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.