Gıda Hattı

Yatırımcı Buzlu Çayı Sevdi Pazarda Rekabet Kızıştı

2 Ağustos 2007, 14:56
Paylaş

Son birkaç yıldır hızlı bir büyüme sürecine giren buzlu çay pazarında rekabet kızışıyor. Aroma’nın ardından Ülker ve Saneta Su da buzlu çay pazarına yatırım yapma kararı aldı. Şu an sektörün hakimi durumunda olan Lipton İce Tea ise farklı ürün çeşitleri ile büyümeyi hedefliyor.

Koruyucu, renklendirici ve gaz içermemesi, diğerlerine oranla daha az şekerli olması gibi sebeplerden tercih edilmeye başlayan buzlu çay Türkiye’de yıllık 25 milyon litrelik bir tüketim hacmine sahip. 2006 yılında yüzde 17 büyüyen sektör, yerli firmaların da yatırım alanına girdi. Yüzde 81’lik payıyla sektör lideri olan Lipton İce Tea ve pazarın geri kalanın elinde bulunduran Nestea ve Uludağ’ın artık 3 yeni rakibi var. Sektörün yeni oyuncuları Aroma, Ülker ve Saneta Su pazardan önemli bir pay almayı hedefliyor.

Piyasaya birkaç ay önce 250 ml. ve 750 ml’lik ambalajlı ürünleri ile giren Aroma, yüzde 95 meyve içeriği dikkat çekiyor. Ayrıca ürünlerin şeker ilavesiz olduğunu söyleyen Aroma Genel Müdürü Mahmut Atom Duruk, “Ürünlerimiz yüzde 95 meyve, yüzde 5 çay içerikli” diyor.Aroma 5 milyon litre hedefliyor

Aroma, ice tea pazarına girmeden önce ortalama 25 milyon euroluk bir yatırım yaptı. 25 milyon litre büyüklüğündeki buzlu çay pazarından ilk etapta 5 milyon litrelik pay almayı hedeflediklerini ifade eden Duruk, uzun vadede ise dünyaya açılmayı planladıklarını belirtiyor.

Kıyıköy’deki tesislerine 5 milyon dolarlık yatırım yapan Saneta Su da buzlu çay üretimi yapacak firmalardan biri. Saneta Su Genel Müdürü Bülent Sürmen, Nestea ve Lipton’un ardından pazarda üçüncü marka olmayı hedeflediklerini vurguluyor. Link markasıyla buzlu çay kategorisine girmeyi planlayan Ülker, şeftali, limon ve yeşil çay ve yasemin aromalı seçenekleri ile pazara girmeyi planlıyor.

Buzlu çay pazarının Türkiye’de yıllık 25 milyon litrelik tüketim hacmi bulunuyor

* Kişi başına düşen gazlı meşrubat tüketimi yılda 40 litre iken buzlu çay tüketimi 0,3 litre

* 2006 yılında sektör yüzde 17 büyüdü

* Lipton İce Tea, yüzde 81’lik payıyla sektör lideri, pazarın geri kalanını Nestea ve Uludağ elinde tutuyor

* Aroma, Ülker ve Saneta Su ise pazara yeni giren oyuncular

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.