Gıda Hattı

Yatırım Teşvikini TOBB, Marka Teşvikini KOSGEB Verecek

23 Ağustos 2007, 17:47
Paylaş

TOBB'a bağlı 11 sanayi odasına küçük ve orta boy işletmeye (KOBİ) yatırım teşviki verme yetkisi tanındı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yatırımcıların yeni teşvik adresi olacak.

Bugüne kadar devlet teşvikleri, sadece Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı  (KOSGEB) aracılığıyla alınıyordu. Bundan sonra ise firmalar, marka yaratma teşviki için KOSGEB'in, üretime dayalı yatırımlar için ise TOBB'un kapısını çalacak. TOBB'un vereceği teşvikler yatırıma dayalı olacağı için miktarlar da yüksek tutuldu. TOBB, KOBİ'lere 200 bin YTL ile 8 milyon YTL arasında yatırım teşviki verecek.

 

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı

 

Resmi Gazete’de yayımlanan ve yerel teşvik uygulamasının bir başlangıcı olarak değerlendirilen bu karar, imalat ve tarımsal sanayi sektörlerindeki yatırımlar için “yatırım teşvik belgesi” müracaatlarını kapsıyor.

 

Firmalar yatırımları için 10 farklı kategoride teşvik imkânından yararlanabilecek. Ancak bu kategoriler önümüzdeki günlerde netleşecek. Bu arada yapılmış yatırımlara sağlanacak teşvik unsurları arasında Gümrük Vergisi ve Toplu Konut Fonu İstisnası, Katma Değer Vergisi İstisnası ve KOBİ Kapsamı Yatırımlar İçin Faiz Desteği de bulunuyor. Ar-Ge yatırımları, çevre yatırımları, yabancı sermayeli şirketlerce yapılacak yatırımlar, imalat ve tarımsal sanayi sektörleri dışında kalan yatırımlar ve 8 milyon YTL’nin üzerindeki yatırımlar için yine doğrudan Hazine Müsteşarlığı'na başvuru yapılacak. 
 
KOBİ'ler odalardan nasıl destek alacak

 

* Öncelikle bağlı oldukları odalara giderek form dolduracak.
* Herhangi bir vergi borcu olmadığını ispatlayacak.
* Yaptığı veya yapacağı yatırım tutarını sanayi odasına bildirecek.
* Oda, değerlendirmeden sonra firmaya uygun teşvik belgesini verecek.
 
Hangi odalar teşvik verecek

 

Adana Sanayi Odası
Ankara Sanayi Odası
Balıkesir Sanayi Odası
Denizli Sanayi Odası
Ege Bölgesi Sanayi Odası
Eskişehir Sanayi Odası
Gaziantep Sanayi Odası
İstanbul Sanayi Odası
Kayseri Sanayi Odası
Kocaeli Sanayi Odası
Konya Sanayi Odası

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.