Gıda Hattı

Yaşlılıkta sağlam kemikler için en lezzetli yöntem

13 Kasım 2018, 22:33
Paylaş
Yaşlılıkta sağlam kemikler için en lezzetli yöntem

Araştırmacılar, kuru erik tüketiminin kemik sağlığını artırdığını, yaşlılıkta kemik erimesi riskini azalttığını ortaya koydu.

Kemik erimesi ya da osteoporoz, yaşlılıkta karşılaşılan ve hayat kalitesini düşüren en önemli sorunlardan. Kemiklerin kaybedilen kalsiyumdan daha azını biriktirebilmeleri ve bu nedenle yoğunluklarını kaybetmeleri ile ortaya çıkan rahatsızlık hayatın doğal bir süreci. Ancak erken yaşlardaki beslenme ve hareket alışkanlıkları, yaşlılıkta karşılaşılan kemik kaybının düzeyini belirliyor.

kemik erimesi kemik sağlığıOmurga ve ön kol kemiklerinde yoğunluk artışı

Osteoporoz riskini düşürmek için birçok yöntem öneriliyor. Florida Eyalet Üniversitesi ve Oklahoma Eyalet Üniversitesi araştırmacılarına göre bunlardan biri de kuru erik tüketimini artırmak. British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan çalışmada postmenopoz evresinde iki grup kadın denek karşılaştırıldı. Gruplardan biri 1 yıl boyunca her gün 100 gram (10 adet) kuru erik tüketirken, diğer grup kuru elma yedi. Katılımcılara kuru erik ve elma yanında günlük 500 miligram kalsiyum ve 400 IU D vitamini takviyesi verildi.

Bir yıl sonunda kuru erik yiyen katılımcıların özellikle de omurga ve ön kol kısmında kemik yoğunluğunda artış görüldü. Araştırmacılar hurma, incir, kuru üzüm ve çilek gibi pek çok meyvenin kemik sağlığına iyi geldiği yönünde bulgular olduğunu, ancak hiçbirisinin kuru erik kadar etkili olmadığını söyledi.

Kuru erik kemik kaybını önlüyor

Araştırmacılar kuru eriğin bu özelliğinin, kemik kaybını önlemesinden kaynaklandığını düşünüyor. İnsan vücudunda kemikler sürekli olarak mineral kaybediyor, ancak diğer yandan mineral ekleniyor. Mineral kaybı, eklenmesinden fazla olduğunda kemik yoğunluğu azalmaya başlıyor.

Çalışmanın yazarlarından Bahram. H. Arjmandi, insanların kemikleri konusunda her zaman dikkatli olmaları, kemik sağlığının artırılmasına yönelik adımları erken yaşlarda atmaları gerektiğini söylüyor. Arjmandi'ye göre kırık oluştuktan ya da osteoporoz teşhisi koyulduktan sonra bu konuda girişimde bulunmak için biraz geç oluyor. Çalışma sonuçlarına göre yetişkinlerin 40'lı yaşlarda kuru erik tüketmeye başlamaları, ilerleyen zamanda ise tüketimi kademeli şekilde günde 100 miligrama çıkarmaları öneriliyor.

Kemik sağlığını artırmanın diğer yolları

Kemik kaybını önlemenin bir diğer yolu egzersiz. Sportif egzersizler kemik oluşumunu teşvik ederek ileri yaşlarda kemik kaybını azaltıyor. Yürüyüş, koşu, ip atlama, merdiven çıkma kemik sağlığı için yapılabilecek egzersizlerden bazıları. Ayrıca ağırlık kaldırma, şınav çekme gibi egzersizler de faydalı. Topics in Geriatric Rehabilitation dergisinde yayınlanan 10 yıllık bir çalışmaya göre günde 12 dakika yoga yapmak, omurga, kalça ve bacak kemiklerinin yoğunluğunu ciddi şekilde artırıyor.

Kemik sağlığı için bir tavsiye de yeterince uyumak. Çoğu yetişkin günde 7 saat uykuya ihtiyaç duyar. Journal of the American Geriatrics Society dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre günde 6 saatten az uyuyan 50 yaş ve üzeri kadın ve erkekle, yeterli düzeyde uyku uyuyanlara göre daha fazla kemik kırılması riski altında.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.