Gıda Hattı

Yaşlı bireyler protein alımına dikkat etmeli!

5 Ekim 2016, 10:36
Paylaş
Yaşlı bireyler protein alımına dikkat etmeli!

Birçok yaşlı bireyin protein alımı, olması gereken seviyenin altında kalıyor. Bournemouth Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaşlı insanların yetersiz protein alımının nedenlerini araştırdı.

Protein alımı insanlar yaşlandıkça özellikle önem kazanıyor. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve yüksek enfeksiyon riski gibi düşük proteini alımıyla ilişkili sorunları önlemek için protein alımının arttırılması gerekiyor.

Düşme ve kırık riski de düşük proteini alımı ile bağlantılı sorunlar arasında sayılabilir.

yasli-beslenme-gidahattiYaşlı bireylerin protein alımı tavsiye edilen miktarın altında

Bu risklere karşın, çalışmalar yaşlı yetişkinlerin protein tüketiminin tavsiye edilen miktarın altında kaldığını gösteriyor.

Bu yeni araştırmanın başındaki isim olan Katherine Appleton, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Yeterli protein alımı, yaşlanırken sağlığımızı korumak için  önemli. Ancak birçok yaşlı birey yeterli protein almıyor.

Protein takviyeleri almak veya takviye edilmiş gıdalar tüketmek pek yaygın değil. Bu nedenle protein içeriği doğal olarak yüksek olan gıdalara odaklanmalıyız. İnsanların et, yumurta veya süt ürünleri gibi hayvan esaslı proteinleri ne sıklıkta ve neden tükettiklerini belirlemek istedik."

kirmizi-et-gidahattiProteinli gıdaları alma tercihini ne etkiliyor?

"Toplumdaki yaşlı bireylerle anket yaptık ve insanların farklı protein türlerini lezzetli, uygun fiyatlı, satın alması ve hazırlaması kolay olması şartıyla aldığını gördük. İnsanlar yaşlandıkça bazı gıdaları yemekte ve sindirmekte sorun yaşayabilir. Bu da bireylerin satın almak ve yemek için yaptığı tercihleri etkiliyor. Ancak diğer çalışmaların aksine, biz bunun en önemli etken olmadığı belirledik.

Yaptığımız bir diğer tespit ise, insanların sağlıklı olarak algıladığı gıdaları tercih etmesi. İnsanları daha fazla protein almaya ikna etmeye yönelik beslenme müdahaleleri konusunda tüm bu etkenlerin önemi var.”

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.