Gıda Hattı

Yaşlanma sürecini yavaşlatmanın küçük ama etkili yolları!

5 Aralık 2021, 12:04
Paylaş
Yaşlanma sürecini yavaşlatmanın küçük ama etkili yolları!

Zaman hepimiz için hızla akıyor. Ancak gerçek yaşınız hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yokken, biyolojik yaşınız söz konusu olduğunda hücrelerinizin, organlarınızın ve kanınızın sağlığını yönetebilirsiniz. Peki ama nasıl?

Biyolojik yaş yaşam tarzınıza çok bağlı. Ancak uyku, egzersiz ve diyetinizde bazı değişiklikler yaparak vücudunuzu yıllar boyunca gençleştirmeniz mümkün.

Egzersiz!

Yakın tarihli bir rapor, 18 ila 24 yaş arasındakilerin yarısından azının yeterli egzersiz yaptığını, 55 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 10'dan azının yeterince aktif olduğunu ortaya koyuyor.

18 ila 65 yaş arasındaki herkes haftada en az üç kez 50 dakika hareket etmeli. Her gün 30 dakika yürümek, kanın vücutta dolaşmasını sağlıyor. Kemikleri güçlendiriyor. Kardiyo kondisyonunu iyileştiriyor. Bu da kalp sağlığına yardımcı oluyor.

Beslenme!

Susuz kalan kişilerde gözle görülür yüz hatları oluşuyor. Gerekirse, size hatırlatması için telefonunuza saat başı alarm kurun. Her saat başı bir bardak dolusu su içmek çok yararlı.

Şeker cildi gerçekten yaşlandırdığı için kesinlikle yüksek şekerli gıdalardan kaçınmaya çalışın. Et yerine mercimek ve tofu gibi bitkisel proteinleri hedefleyin. Et yemek istiyorsanız, daha kaliteli, organik, yerel olarak üretilmiş etleri tercih edin.

Uyku!

Uyku yoksunluğu yaşlanmayı hızlandırıyor. Yetişkinler için ortalama yedi saatin altındaki uyku, cilt hücrelerinin daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Hatta vücudun kendini onarmasını engelliyor.

Stresten uzak durmaya çalışın!

Stres, kırışıklıkların oluşmasına neden olabiliyor. Çünkü stres hormonu olan yüksek miktarda kortizol, ciltteki kolajen ve elastini parçalamakta.

İşle ilgili ya da kişisel her türlü stres, sağlıklı beslenme gibi olumlu yapılan tüm iyi işleri başa sarabiliyor.

Kişisel bakıma önem vermelisiniz!

Bakımlı olmak bireyleri iyi hissettiriyor. Kendinize zaman ayırmalısınız. Yıl içinde ufak tatiller yaparak kendinizi iyi hissetmenizi sağlamalısınız. İyi giyinmek, güzel kokular kullanmak ve parlak bir cilt hayattan keyif almanızı sağlayacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.