Gıda Hattı

Yaşlanan nüfus, nutrasötik pazarını büyütüyor

12 Ağustos 2015, 17:55
Paylaş
Yaşlanan nüfus, nutrasötik pazarını büyütüyor

Küresel nutrasötikler (besin destekleri) pazarının, 2020 yılına kadar yıllık %7 büyüme ile 35 milyar Euro büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor.

Markets and Markets’in (M&M) raporuna göre, yaşlanan dünya nüfusu nutrasötikler pazarını 2020 yılına kadar en hızlı büyüyen kategori yapacak. Rapor, mevcut pazardaki talebin 2020 yılına kadar her yıl %7 oranında artacağını ve bunun sonucunda Pazar büyüklüğünün 35 milyar Euro’ya ulaşacağını öngörmekte.

Nurasötikler: sağlık yararları sağlayan gıda maddeleri

Nutrasötik terimi 1989 yılında Dr. Stephen DeFelice tarafından Beslenme ve farmasötik kelimelerinin birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Ekstre veya gıda olarak kronik bir hastalığa karşı koruyucu veya fizyolojik bir yarar gösterirler. Merriam-Webster Sözlüğüne göre bu terim temel besleyici özelliğine ilave olarak sağlık yararları sağlayan gıda maddeleri olarak tanımlanmaktadır. Terminolojide gıda katkı maddeleri, gıda destekleri ve nutrasötikler arasında bir karışıklık vardır ve pratikte fonksiyonel gıda terimi nutrasötikler yerine sıkça kullanılmaktadır. Nutrasötik terimi içinde konsantre, ekstre, metabolit, bileşik veya bunların kombinasyonları da sıvı veya toz halinde yer alır. Ürünler tablet, kapsül, yumuşak jel, kapsül, gibi farklı dozaj şekillerinde bulunabilirler ancak ilaç olarak kabul edilmezler.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.