AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yaşar Topluluğu sürdürülebilirlik seviyesini yükseltti

Yaşar Topluluğu sürdürülebilirlik seviyesini yükseltti
25 Haziran 2015, 16:32

Yaşar Topluluğu’nun 2014 Sürdürülebilirlik Raporu, Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative - GRI) tarafından bu yıl ilk kez B seviyesinde derecelendirme aldı.  

2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (BM KİS) imzalayarak sürdürülebilirlik yaklaşımını geliştiren Yaşar Topluluğu, 2009 ve 2010 yıllarında İlerleme Bildirimi Raporları’nı, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında ise KİS ve GRI kriterleri çerçevesinde Sürdürülebilirlik Raporları’nı yayımlamıştı. Topluluğun 2014 yılı için GRI G3.1 göstergeleri ile hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu, bu yıl ilk kez GRI’dan B seviyesinde derecelendirme aldı.

Yaşar Holding’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada; Türkiye’de faaliyet gösteren 11 şirketin yanı sıra Yaşar Üniversitesi, Pınar Enstitüsü ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın faaliyetlerine ilişkin bilgilerin de raporla paylaşıldığı vurgulandı.

Yaşar Topluluğu’nun sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında; “Enerji ve İklim Değişikliği”, “Su ve Atık Su”, “Kullanılan Malzeme ve Atık”, “Sağlık ve Güvenlik” ile “Toplumsal Katkı” olmak üzere 5 öncelikli alana sahip olduğu belirtilen açıklamada,  2014 yılı raporunda da önceki yıllarda olduğu gibi çevre, toplumsal katkı, çalışanlar ve insan hakları gibi birçok göstergeye yer verildiği kaydedildi.

Topluluk faaliyetlerinin ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerine yer verilen raporda; üretim tesislerinde gerçekleştirilen enerji ve su tasarrufu, karbon salımı azaltımı, iş sağlığı ve güvenliği konularındaki çalışmaların yanı sıra istihdam verileri ve sosyal sorumluluk projeleri ile toplumsal katkı çalışmalarının da yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, Topluluğun “daha iyi bir yaşam için” gerçekleştirdiği çalışmalarına örnek olarak; Pınar Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilen “Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde” Projesi, sadece otistik çocukların eğitimi için yapımı tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilen Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi, Mesleki Eğitim Birimi ve Dyo Akademi gibi projeler gösterildi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Topluluğun 10 şirketi ile kurumsal bazda karbon emisyonlarını hesapladığı hatırlatılan açıklamada, 2020 yılına kadar birim ton üretim başına ortalama karbon emisyonunun %15 azaltılmasının hedeflendiği, baz yıllar esas alındığında 2014 yılı itibarıyla karbon emisyonlarında şimdiden %10,94’lük bir azaltımın gerçekleştirildiği de ifade edildi.

Şirketler için referans

Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative - GRI), dünya çapında şirketlerin sürdürülebilirlik alanında en önemli referans kuruluşu olarak kabul ediliyor. GRI’ın, dünyada yaygın bir şekilde kullanılan sürdürülebilirlik raporlaması çerçevesinde kurumlar ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını raporlayıp, ‘sürdürülebilirlik standartlarını’ tüm dünya şirketleri ile kıyaslayabiliyor. GRI şirketlere raporlamaları doğrultusunda A+,A, B+,B, C+,C gibi bir ‘uygulama seviyesi’ tayin ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.