AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yaşar Topluluğu sürdürülebilir projeleri ödüllendirdi

Yaşar Topluluğu sürdürülebilir projeleri ödüllendirdi
2 Mayıs 2018, 13:47

Faaliyetlerinde sürdürülebilirliği önceliklendiren Yaşar Topluluğu tarafından düzenlenen Yaşar Sürdürülebilirlik Günü 2018’de, Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması 2017’nin kazananları da ödüllerini aldı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, “Sürdürülebilirlik ile güçlenen inovasyon, tüm dünyada rekabetçilikte en önemli unsur haline geldi.” dedi.

2007 yılında BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (Global Compact) gönüllü imzacılarından olan Yaşar Topluluğu, o tarihten bu yana sürdürülebilirlik yolculuğunu ve hedeflerini her yıl yayınladığı sürdürülebilirlik raporları ile toplumla paylaşıyor.

İzmir’de sürdürülebilirliğin öncüsü olan Yaşar Topluluğu tarafından düzenlenen Yaşar Sürdürülebilirlik Günü 2018’de, dünyanın dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu. Etkinlik kapsamında, Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması 2017’nin ödül töreni de gerçekleşti.

"Rekabetçilikte en önemli unsur inovasyon"

Konuşmasında sürdürülebilirliğin önemine vurgu yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, “Sürdürülebilirlik ile güçlenen inovasyon, tüm dünyada rekabetçilikte en önemli unsur haline geldi. Sürdürülebilirlik hem bireysel hem de kurumsal olarak önemle ve öncelikle ele alınmalı. Bu yıl ilk kez düzenlenen Yaşar Sürdürülebilirlik Günü ile Yaşar Topluluğu sürdürülebilirlik anlayışını yaygınlaştırmak amacındayız. Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması 2017 ödüllerini de takdim edeceğiz. Tüm ekipleri kutluyorum. Her geçen yıl projelerin artmasını diliyorum” diye konuştu.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar

Yaşar Sürdürülebilirlik Günü konuşmacılarından SuCSR Araştırma ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Ali Gizer, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, hedeflere ulaşmak için dünya ve Türkiye’deki uygulamaları anlatırken, Nielsen Türkiye Gıda Sanayii Lideri Elçin Deryal ise genel tüketim alışkanlıkları, sürdürülebilir tüketim alışkanlıkları, bireysel sürdürülebilirliğin tüketim alışkanlıklarına yansımasına ilişkin bir sunum yaptı.

Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması 2017

Yaşar Sürdürülebilirlik Günü sonunda, 2017 yılında gerçekleşen Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması’nın ödülleri açıklandı.

2005 yılından bu yana düzenlenen, 2016 yılında kapsamı genişletilerek, sürdürülebilirliğin alt başlıkları olan ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarında değerlendirme yapılan Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması’na Yaşar Topluluğu’nun 10 şirketinden 33 proje başvurdu. Takım çalışmasının önemini vurgulamak amacıyla ekip halinde başvurulması şartı aranan yarışmaya, Yaşar Topluluğu’nun 235 çalışanı ekip halinde başvuruda bulundu.

Ödül alan şirketler

Çevresel, ekonomik ve sosyal kategorileri altında üçer ödülün verildiği yarışmada projeler ve ödül alan şirketler şöyle:

Çevresel Sürdürülebilirlik Kategorisi

1.Su Bazlı Yol Çizgi Boyası Projesi – Dyo Boya Fabrikaları

2.Arıtma Tesisi Katyonik Polielektrolit Tüketimi Optimizasyonu Projesi - Pınar Süt

3.Az Ambalaj Az Atık Projesi – Pınar Et

Ekonomik Sürdürülebilirlik Kategorisi

1.Renklendirme Makinelerine Uzaktan Erişim ile Veri Transferi ve Performans Takip Projesi– Dyo Boya Fabrikaları|Yaşar Bilgi İşlem (YABİM)

2.Kido Maliyet İyileştirme Projesi - Pınar Süt

3.Hindi But Optimizasyonu Projesi – Pınar Et

Sosyal Sürdürülebilirlik Kategorisi

1.Yarınlar için Değer– Dyo Boya Fabrikaları

2.Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim - Pınar Enstitüsü|Pınar Süt

3.Sürdürülebilir Dolap Takip Projesi – Yaşar Birleşik Pazarlama(YBP) | Yaşar Bilgi İşlem(YABİM)

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim

Etkinlik kapsamında düzenlenen iki panelde ise “Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim” ve “Sürdürülebilir Girişimcilik” konuşuldu.

Dünya kaynaklarının azalmasına dikkat çekilen, özellikle su ve iklim değişikliğinin dünyanın gelecekteki en büyük sorunu olduğunun altı çizilen Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim paneli, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Metin Akman başkanlığında yapıldı. Panele, Yaşar Holding Kurumsal ilişkiler Koordinatörü Dilek Emil, Türkiye’nin ilk yeşil iş ve yaşam dergisi EKO IQ’nun Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru ve Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) kurucu başkanı Serhan Süzer konuşmacı olarak katıldı.

Oturum başkanlığını Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Gökoğlu’nun yaptığı, girişimciliğin sürdürülebilirliği, sanayi kuruluşlarının, kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin girişimcilik konusunda yaptığı çalışma ve desteklerin anlatıldığı “Sürdürülebilir Girişimcilik” başlıklı panelinde ise Ernst&Young CSE İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Lideri Zeynep Okuyan, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur ve SuCSR Araştırma ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Ali Gizer, görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.