AramaArama
Gıda Hattı

Yaşam boyunca yeterli düzeyde su içmek kalbi koruyor

25 Ağustos 2021, 18:15
Paylaş
Yaşam boyunca yeterli düzeyde su içmek kalbi koruyor

Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti Kongresi'nde sunulan araştırma, hayat boyunca hidrasyon düzeyini yüksek tutmanın kalp yetmezliği riskini düşürebileceğini ortaya koydu.

Hidrasyon, yani vücudun su düzeyi, sağlık açısından en önemli parametrelerden biri. Yapılan araştırmalar her gün bu bilgiyi doğrularken bu yönde yeni bir kanıt Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri bünyesindeki Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsünden geldi.

Enstitüden Dr. Natalia Dmitrieva, yürüttükleri çalışma sonucunda elde ettikleri bulguların suyun sağlıklı yaşam için öneminin altını bir kez daha çizdiğini söyledi. İnsan hayatı içerisinde kalpte bazı olumsuz değişimler olduğunu belirten Dmitrieva, araştırmaya göre hayat boyu vücudun su düzeyinin olması gereken seviyede tutulmasının bu değişimleri yavaşlatabileceğini, hatta engelleyebileceğini ifade etti.

Net bir sınır olmasa da kadınlar için günlük su tüketimi tavsiyesi 1,6-2,1 litre arasında. Erkekler için ise bu düzey 2-3 litre kadar. Ancak dünya çapında yürütülen araştırmalar çoğu kişinin bu yaşamsal gıdanın tüketiminde alt sınırı bile yakalayamadığını gösteriyor.

Kandaki sodyum miktarı vücudun hidrasyon düzeyini gösteriyor

Vücudun hidrasyon durumunun en önemli göstergelerinden biri, kandaki sodyum miktarı. İnsanlar daha az sıvı aldıkça kanlarındaki sodyum düzeyi yükseliyor. Bu durum vücudun bünyesindeki suyu korumaya çalışmasına neden olurken, aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına da neden olan bazı süreçler devreye giriyor.

Kandaki sodyum düzeyi tükettiğimiz sıvıya bağlı olarak günden güne değişkenlik gösterebilse de, uzun dönemde sadece dar bir aralıkta oynuyor. Bu durumun alışkanlıklara bağlı su tüketiminin bir sonucu olduğu düşünülüyor.

Araştırmada, su tüketim alışkanlığının bir göstergesi olan orta yaştaki kan sodyum düzeyinin 25 yıl sonra yaşanabilecek kalp rahatsızlıkları ile olası bağlantısı incelendi. Ayrıca hidrasyon düzeyi ile kalp yetmezliği tanısında bir gösterge mahiyeti taşıyan kalp sol karıncık duvarı kalınlaşması (sol ventriküler hipertropi) arasındaki ilişkiye de bakıldı.

musluk-suyu-bardak-gidahatti

Sodyum düzeyinin 142'yi geçmesi ile risk başlıyor

Topluluklarda Ateroskleroz Riski araştırması kapsamındaki 15 bin 792 yetişkin bu çalışmaya dahil edildi. Yaşları 44-66 arasında değişen bu kişilere ilerleyen zamanda 5 ziyaret yapıldı. Katılımcılar kan sodyum değerlerine göre 5 gruba ayrıldı. Daha sonra araştırmacılar bu kişilerde ilkinden 25 yıl sonra yapılan 5'inci ziyarette kalp yetmezliği görülmesi sıklığını değerlendirdi.

Veriler kalp rahatsızlıkları ile ilgili diğer faktörlere göre ayarlandıktan sonra kan sodyum düzeyinin kalp yetmezliği ve sol ventriküler hipertropi ile istatistiksel anlamda ciddi oranda ilişkisinin olduğu görüldü. Buna göre orta yaşlarda kan sodyum düzeyinde görülen her 1 mmol/litre artış, adı geçen kalp rahatsızlıklarının görülme ihtimalinde sırasıyla 1,20 ve 1,11 kat yükselmeye neden oluyor.

Her iki kalp rahatsızlığının da görülme sıklığı, orta yaştaki kan sodyum düzeyi 142 mmol/litreyi aştıktan sonra artmaya başlıyor. Sonuçlar hayat boyu yeterli düzeyde hidrasyonun bazı kalp rahatsızlıklarının önüne geçebileceğini gösteriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.