Gıda Hattı

Yaş Sebze-Meyve Taşıyan Tırlara Gümrüklerde Geçiş Üstünlüğü Verilmeli

29 Kasım 2007, 23:23
Paylaş

Antalya İhracatçı Birlikleri (AİB) ve Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı son dönemlerde Avrupa’ya çıkış kapılarında özellikle de Kapıkule Gümrük Kapısı’nda sorun yaşandığını söyledi. Edirne’de yaşanan su taşkınından sonra Kapıkule Sınır Kapısı’nda sorun yaşandığına dikkat çeken Satıcı, taşkın nedeniyle bu gümrük kapısından geçişlerin bir süre durduğunu, bu nedenle TIR'ların uzun kuyruklar oluşturduğuna dikkat çekti.

İstanbul trafiğinden de yaş meyve ve sebze taşıyan TIR’ların geçiş önceliğinin kaldırıldığını anlatan Satıcı, “Edirne’de yaşanan su taşkını, gümrük kapılarında TIR kuyruklarına yol açtı. İstanbul İl Trafik Koordinasyon Kurulu'nun da belli saatlerde araç geçişine izin vermemesi nedeniyle TIR’larımız yükünü boşaltacağı ülkeye zamanında ulaşamıyor. Yaş meyve ve sebze ihracatında Kapıkule Sınır Kapısı’nda sorun yaşıyoruz. İhracatçı, ürün teslim tarihi konusunda çok hassas olan Avrupalı süpermarketlerle ilişkilerde imaj kaybına uğruyor” dedi.

Yaş meyve ve sebze ihracatındaki sorunun çözümü için eskiden olduğu gibi Kapıkule Sınır Kapısı’nda meyve sebze taşıyan TIR’lara geçiş önceliği verilmesini isteyen Satıcı, “Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nın Bulgaristan tarafından, bu ülke yetkilileriyle görüşüp ‘bitki karantina inspektörü’ görevlendirilmesi sağlanmalı. Bu sağlanıncaya kadar tekstil taşıyan TIR'lar da Hamzabeyli Sınır Kapısı’na yönlendirilmeli. Sebze meyve taşıyan TIR’lar İstanbul geçişinde bekletilmemeli. Noel tatili öncesinde yaş sebze ve meyve ihracatının artacağını düşünürsek, bunlar önem taşımaktadır” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.