AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yaş çay alım fiyatı kaç lira oldu?

Yaş çay alım fiyatı kaç lira oldu?
16 Mayıs 2016, 18:21

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 1 milyon çay üreticisinin merakla beklediği 2016 yılı yaş çay alım fiyatı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklandı. 2016 yılı yaş çay alım fiyatının yüzde 12,03'lük artışla 1,77 liraya çıkarıldığını, 13 kuruş destekleme primi eklendiğinde de üreticinin eline 1,90 lira geçeceğini bildiren Çelik, hazırlıklarında son aşamaya gelinen Çay Kanunu konusunda da tarih verdi. 

2016 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle resmen başladı.

faruk-celik-caykur-gidahatti

Törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ÇAYKUR’un 3 Mayıs'ta yaş çay alımına başladığını, bu güne kadar 75 bin ton aldığını söyledi.

Yaş çay alım fiyatı yüzde 12 arttı

Eli nasırlı çay üreticilerini hiçbir zaman mağdur etmediklerini vurgulayan Çelik, ÇAYKUR olarak yaş çay fiyatını hep enflasyonunun üzerinde belirlediklerini ifade etti. Çelik, şöyle devam etti:

"2015 yılında bildiğiniz gibi yaş çayın kilogramı 1 lira 58 kuruştu. 12 kuruş ayrıca prim desteği ile birlikte 1,70 lira üreticinin eline geçen fiyattı.

Bütün etkileri değerlendirerek 2016 yılı yaş çay fiyatını 1,58 liradan 1,77 liraya çıkararak yüzde 12,03'lük bir artış gerçekleştiriyoruz. Enflasyonun yüzde 6,5 olduğu dikkate alınırsa yüzde 12,03'lük artışın ne anlama geldiğini hepiniz tahmin edersiniz. Kümülatif olarak 13 liralık destekleme fiyatını da koyduğumuzda toplamda üreticinin eline 1,90 lira geçecektir.”

Türkiye'nin dünya yaş çay üretiminde 8. sırada, kuru çay üretiminde ise 6. sırada yer aldığını vurgulayan Bakan Çelik, çayın üzerine kar yağan dünyadaki tek ülke olan Türkiye'de yılda 1 milyon-1 milyon 300 bin ton yaş çay üretildiğini kaydetti. Bölgede 202 bin üreticinin 762 bin dekar alanda çay tarımı yaptığını belirten Çelik, ÇAYKUR’un üreticilerin güvencesi olduğunu kaydetti.

faruk-celik-yas-cay-kampanya-gidahatti

Yaş çay destekleme primi

Hükümetin bütün tarımsal ürünlerde olduğu gibi çay üreticilerine de desteklerini sürdürdüğünü belirten Çelik, "Yaş çay destekleme primi olarak geçen yıl 159 milyon liralık ödeme yapıldı. 1994 yılından itibaren başlayan budama tazminatı ödemelerinde ise 2015 yılında 118 milyon liralık ödeme sağlandı. Dekar başına 11 liralık mazot desteği ödemesi de sürdürülüyor. İyi tarım uygulamaları yapan üreticilere dekar başına 50 lira, organik tarım için ise dekar başına 100 lira ödemeler de sürdürülüyor. Gelecek aylarda organik çay üretimi noktasında destekleme politikalarında üreticileri memnun edecek önemli değişiklikler olacak." diye konuştu.

tbmm-gidahatti

Çay Kanunu ne zaman çıkacak?

Çay Kanunu ile ilgili çalışmalara da Mart ayından itibaren başladıklarının altını çizen Çelik, şu bilgileri verdi:

"Nihai şekline karar vereceğiz. Birilerinin sanki arkadan dolambaçlı bir şey yapıyormuş gibi yaklaşımlarına kimse kulak asmasın. Ne yapacaksak şeffaf bir şekilde, Rize ve Doğu Karadenizli kardeşlerimizle beraber yapacağız. Çay Kanunu ile ilgili çalışmada son aşamaya geldik. İnşallah siyaset bu belli olmuyor. 2016 yılı içerinde Çay Kanunu'nun Meclis'e gelip yasalaşması konusunda ben bakan olarak milletvekili arkadaşlarımın önünde koşan olacağım. Uzun yıllar konuşulan bir talebi bu şekilde yerine getirmiş olacağız.

Ziraat odası başkanlarının bu konuyla ilgili üreticinin mağduriyetlerinin önlenmesi adına talepleri var. Onları da aldık. Yasa çalışması nihai olarak ayrıntılara boğulmaz. Ana hükümleri ihtiva eder. İkinci mevzuatta şekillenir. Hangi konuların yasada yer alması gerektiğini birlikte kararlaştıracağız ve 2016 yılında bu işe noktayı koymuş olacağız."

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.