AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yaş çay alım fiyatı belli oldu

Yaş çay alım fiyatı belli oldu
16 Mayıs 2019, 15:06

ÇAYKUR'un 2019 yılı yaş çay alım fiyatı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Rize’de açıklandı. Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımız bizim düşündüğümüzün de biraz daha ötesinde bir çay fiyatı açıklamamızı istedi. Yaş çay taban fiyatını bu sene 2,90 TL, 13 kuruş destekleme ile 3 TL 03 Kuruş olarak belirledik” dedi.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında ilk olarak bakanlığının Rize’de ve bölgede yaptığı yatırımları sıralayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye dışında 30 ülkede daha çay üretildiğini hatırlattı.

“Dünyanın en güzel çayını biz üretiyoruz”

“Dünyanın en güzel çayını biz üretiyoruz” diyen Pakdemirli, ÇAYKUR’un bir devlet kuruluşu olmasına rağmen büyük bir ticari marka olduğunu söyledi.

ÇAYKUR’un kendini modernize etmesi yeni atılımlar yapması gerektiğini belirten Pakdemirli, “ÇAYKUR’un finansal performansı bölge ekonomisi için de son derece önemli. ÇAYKUR, 2018 yılında 732 bin ton yaş çay alımı yaptı, müstahsile de 1 milyar 768 milyon lira da peşin ödemede bulundu. 2018 yılında da üretim olarak 134 bin ton kuru çay üretti. 105 bin ton satış yaparak 2018 yılını kapatmış oldu” ifadelerini kullandı.

Kimseye haber vermeden geçen günlerde Rize’ye gelerek çay bahçelerini incelediğini belirten Pakdemirli, yaşlı çay bahçelerinin artık yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

2019 yılı yaş çay alım fiyatı

2019 yılı yaş çay alım fiyatı da basın toplantısında Bakan Pakdemirli tarafından açıklandı.

Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımız bizim düşündüğümüzün de biraz daha ötesinde bir çay fiyatı açıklamamızı istedi. Yaş çay taban fiyatını inşallah bu sene 2,90 TL olarak belirledik. 13 kuruş destekleme ile 3 TL 03 Kuruş olarak belirledik” dedi.

2018 yılı yaş çay kilo fiyatı 2 lira 32 kuruş ve 13 kuruş destekleme olmak üzere 2 lira 45 kuruş idi. Rize Ziraat Odası 2019 yılı yaş çay taban fiyatının destekleme ile birlikte 3 lira 10 kuruş olması gerektiğini açıklamıştı.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.