Gıda Hattı

Yargıdan “Asbestli yıkıma” durdurma!

2 Mart 2017, 09:40
Paylaş
Yargıdan “Asbestli yıkıma” durdurma!

Ankara 7. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin asbestli Havagazı Fabrikası’nın yıkım kararının yürütmesinin durdurulması istemini kabul etti. Belediyeye gönderilen mahkeme kararı ile belediyenin yıkıma devam etmesi engellenmiş oldu. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, Ankara’da ciddi halk sağlığı sorunu oluşturan asbestli Havagazı Fabrikası’nın yıkım işleminin durdurulması için yürütmeyi durdurma istemiyle Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu.

asbest-yargi-gidahattiAnkara’daki Havagazı Fabrikası alanında yaptırılan asbest yüzey ölçümlerine ilişkin rapor, ilgili görseller ve haberlerin de sunulduğu mahkeme, sabah yapılan başvuruyu öğleden sonra karara bağladı. Ankara 7. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

ankara-havagazi-fabrika-yikim-gidahatti“Bölge karantinaya alınmalı”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, alınan kararın kamu yararı adına sevindirici olduğunu belirterek, “Şimdi bölge acilen karantinaya alınmalıdır” dedi.

Ankara’daki Havagazı Fabrikası alanında yaptırılan asbest yüzey ölçümleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Açıklamada, yüzde 15 ila yüzde 40 arasında asbest türünün en tehlikesi olan amphibole tespit edildiği bildirilerek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görevden alınması istenmişti.

asbest-toplanti-gidahattiÖlçümlerde asbest türünün en tehlikesi tespit edildi

Asbestin hiçbir koruma önlemi alınmadan söküm işlemi gerçekleştiren iş makineleri ve hafriyat kamyonlarıyla tüm Ankara’ya yayıldığını bildiren Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptığı basın açıklamalarının gerçekleri  yansıtmadığını söyledi. Candan, “Gökçek, ‘Provokatörlerin sözlerine inanmayın biz bütün önlemleri alıyoruz’ derken, biz bilimle hareket ediyoruz. Bu kapsamda yabancı firmaya ölçüm yaptırdık. Tok Sokak Dış Duvar üstünden, Enerji SA mescit arkasından ve sahada çalışma yapılan 2 kepçeden alınan numunelerde yüzde 15 ila yüzde 40 arasında asbest türünün en tehlikesi olan amphibole tespit edildi. Rüzgar nedeniyle sabit olmayan asbestin, hava ölçümleri ile sağlıklı bir şekilde tespit edilemiyor. Uzmanlar sahada ve kapalı mekanlarda hava ölçümlerinin yapılmasını öneriyorlar” diye konuştu.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.