Gıda Hattı

Yargıtay, Alışveriş Merkezi ve Kafelerde Hırsızlık Olayları Konusunda Mekan Sahibini Sorumlu Tutuyor

15 Ekim 2007, 17:45
Paylaş

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, müşterinin mal güvenliğini sağlamanın işyerleri için mecburiyet olduğunu vurguladı. Uyarı levhalarının mekân sahibini sorumluluktan kurtarmayacağını belirtti.

Dünyaca ünlü bir kahve markasının kafeteryasında çantası çalınan bir kadın, işyerine karşı açtığı tazminat davasını kazandı. Karar, bu tür mekanlarda hırsızlığa uğrayan herkes için emsal niteliği taşıyor. Karada işyerinde bulunan uyarı levhalarının işyerinin sorumluluğunu ortadan kaldırmadığı dile getirildi. Yargıtay ayrıca, davacının da olayda sorumluluğunun bulunduğunu ve tazminatın buna göre belirlenmesi gerektiğini belirtti. İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi de, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin bozma kararına uyulması yönünde karar verdi. Mahkeme ayrıca, çantanın içindeki eşyaların değerinin hesaplanması için bilirkişi tayin etti.

Alışveriş merkezlerinin ve otoparklarının güvenliğinin hizmet veren müesseseye ait olduğunu vurgulayan Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, karara yönelik yaptığı açıklamada "Tüketici, alışveriş yaptığı yerde can ve mal güvenliği açısından güvence altındadır. Doğacak herhangi bir zararı işyerlerinin tazmin etmesi gerekiyor. Giyim mağazalarında kıyafet denemek için üzerinizi değiştirirken çantanız çalınsa, bunun sorumlusu o işyeridir." dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.