AramaArama
Gıda Hattı

Yaramaz çocuğunuzu Omega-3 ile uslandırın!

9 Mart 2016, 15:07
Paylaş
Yaramaz çocuğunuzu Omega-3 ile uslandırın!

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmaya göre vitamin, mineral ve omega-3 yağ asitleri takviyesi çocukların davranışlarını olumlu yönde etkiliyor. Conner’s değerlendirme ölçeği ve okul disiplin kayıtları, çocukların davranışlarında omega 3 takviyesiyle olumlu gelişmeler olduğunu gösterdi. 

yaramaz-cocuk-gidahattiÇalışmada 13 ila 16 yaş arası 196 sağlıklı çocuk, rastgele iki gruba ayrıldı ve 12 hafta boyunca izlendi. Bir gruba, besin takviyeleri verilirken, diğer gruba plasebo verildi.

Çalışma boyunca vitamin, mineral ve omega 3 seviyelerinin değişip değişmediğini anlamak için çocuklardan kan örnekleri alındı. Başlangıçta kan değerleri düşük çıkan, 12 hafta boyunca besin takviyesi alan gruptaki çocukların değerleri normalleşti.

Çocukların davranışlarının değişip değişmediğini öğrenmek için de okul disiplin kayıtları ve Conner’s değerlendirme ölçeği kullanıldı.

Çalışmanın sonunda besin takviyesi alan çocukların davranışlarında olumlu değişiklikler gözlenirken, plasebo verilen çocukların davranışlarının daha da kötü bir hal aldığı tespit edildi.

Oxford Üniversitesi, Fizyoloji Profesörü ve baş araştırmacı John Stein, besin öğesi eksikliklerinin; olumsuz davranışları tetiklediğini, besin takviyeleriyle eksiklikler giderildiğinde, davranışların da düzeleceğini belirtti.

Besin takviyelerinin çocukların davranışlarını olumlu etkileyeceğine dikkat çeken Stein, çalışmada davranışları ölçmek için geçerli ve standart testleri uyguladıklarının altını çizdi.

“İdeal omega 3 seviyesi %8”

yaramaz-cocuk-gidahatti

Yağ asitleri için resmi olarak önerilen bir seviye olmasa da omega 3 seviyesinin toplam lipit kompozisyonunun %8’inin oluşturması gerektiğine dair genel bir kanı var.

Araştırmacılar, çalışmada incelenen çocukların omega 3 seviyesinin, önerilenin yarısı kadar yani %4 olduğunu belirtti.

Stein, araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Tüm besin öğeleri önemli ancak omega 3 özellikle de beynin hızlı bir büyüme yaşadığı ergenlik döneminde ayrı bir öneme sahip. Çocuklara verdiğimiz besin takviyeleriyle omega 3 seviyelerinde önemli bir artış yaratsak bile, koroner kalp hastalığı riskinin azalmasına yardımcı olan, önerilen %8’lik omega 3 seviyesine ulaşamadık. Bu da demek oluyor ki, verdiğimiz besin takviyeleri yeterli gelmedi, dolayısıyla bazı çocukların davranışlarında olumlu etkiler gözlenemedi. Ancak yaptığımız çalışmayla vitamin, mineral ve omega 3 takviyelerinin çocukların davranışları üzerinde olumlu etki yarattığını kanıtladık. Eğer çocuğunuzda vitamin, mineral ya da omega 3 eksikliği varsa, eksiklikleri gidermek için besin takviyeleri kullanın ve çocuğunuzun davranışlarına yansıyan olumlu etkileri görün”.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.