Gıda Hattı

Yapılan çalışmalar, kötü hava kalitesi ve aritmi arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor

9 Haziran 2022, 09:39
Paylaş
Yapılan çalışmalar, kötü hava kalitesi ve aritmi arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor

Araştırmacılar, hava kalitesinin kötü olduğu günlerde daha fazla kalp hastasının acil servise gittiğini gördükten sonra kalp sağlığı ve hava kirliliği arasındaki bağlantıyı araştırıyorlar.

Ortalama hava kalitesinin biraz düştüğü günlerde bile anormal kalp atışları (ventriküler aritmiler) riskinin arttığını bulan araştırmacılar, implante edilmiş defibrilasyon cihazları olan kişilerin günlük kirlilik seviyelerine dikkat etmelerini ve buna göre maruz kalmalarını planlamalarını tavsiye ediyor.

İmplante edilmiş kardiyoverter defibrilatör (ICD), hangi faktörlerin aritmiyi tetikleyebileceğini belirleme umuduyla, araştırmacılara aritmilerin veya anormal kalp atışlarının oluşumunu izlemenin bir yolunu sunuyor.

Dr. Zanni, ICD'lerin hastaların yaklaşık %90'ında ventriküler taşikardiyi durdurmayı başardığını söylüyor. Başarısız olduğu yerde ise şok sistemi devreye giriyor:

"ATP başarısız olursa veya bir ventriküler fibrilasyon meydana gelirse, ICD aritmiyi hemen durduran yüksek voltajlı bir şok verir. Genellikle ATP hasta tarafından algılanmazken, şok şiddetli bile olsa hissedilebilir.”

Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin (ESC) Kalp Yetmezliği 2022 kongresinde sunulan yeni bir araştırma, hastaların daha fazla sayıda ventriküler aritmi yaşadığı günleri, bilim adamlarının daha yüksek düzeyde hava kirliliği kaydettiği günlerle karşılaştırdı.

Araştırmacılar bir korelasyon buldular: Yüksek düzeyde hava kirliliği olan günler, çoğu aritminin meydana geldiği günlerdi.

Kirliliği bir risk faktörü olarak görmek

Dr. Folino, çalışmanın hava kirliliğini kardiyovasküler sağlık için bir risk faktörü olarak sınıflandırma ihtiyacının altını çizdiğini söylüyor.

“Hava kirliliği, sigara, hipertansiyon veya hiperkolesterolemi gibi diğer kardiyovasküler risk faktörleriyle aynı şekilde düşünülmelidir ” diyen Dr. Folino “Bu risk faktörleriyle mücadele ederken, aynı şekilde, genel olarak insanların, özellikle de kardiyovasküler riski yüksek olanların yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalmasını önlemek için hareket etmeliyiz.” diye de ekliyor.

Dr. Zanni’ye göre, kalp hastalarının günlük yaşamlarında alabilecekleri bazı önlemler

“Hava kirliliğinin belli bir oranda olduğu günle N95 maske takmak, mümkün olduğunca kapalı alanlarda kalmak, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmamak ve evde bir hava temizleyici kullanmak önerilebilir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.