Gıda Hattı

Yapay Zeka şefi, elinizdeki malzemelere göre tarifler üretiyor!

9 Eylül 2020, 17:41
Paylaş
Yapay Zeka şefi, elinizdeki malzemelere göre tarifler üretiyor!

Elinizde birbiriyle alakasız görünen malzemeler var, ancak hangi yemeği yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yapay Zeka yardımınıza hazır…

Yemek yapmanın en zor kısmı temizlik değil, mutfağınızda bulunan malzemelerde ne yapacağınıza karar vermektir.

Danimarka merkezli ve Yapay Zeka kullanan bir program olan Plant Jammer, mutfağınızdaki malzemelere göre size tarifler öneriyor.

Program Avrupa’da şimdiden 10 binden fazla hanede kullanılıyor. Bahar aylarında alınan karantina önlemleri herkesi evde yemek yapma çılgınlığına yöneltirken, programın gördüğü ilgi katlanmış durumda.

Plant Jammer basit bir tarayıcı olarak ortaya çıktı

Programın ilk versiyonlarında, elinizdeki malzeme ve baharatlar girildikten sonra bir Yapay Zeka aracı mevcut tarifleri tarayarak size uygun seçenekler bulmaya çalışıyordu.

Kısa bir süre önce 4 milyon avroluk yatırım da alan program artık Yapay Zeka kullanarak sıfırdan kendi tariflerini üretiyor.

Cherry domates, pırasa ve tarçın ilk bakışta pek uyumlu görünmeyebilir. Ancak bu program, size bu malzemelerden yapabileceğiniz bir yemek önerebilir.

Hatalarından ders çıkarabiliyor!

Programı test eden BBC muhabiri, orijinal bir Plant Jammer tarifini deneni, ancak tatlı patatesten yaptığı köfteler fazla pişti ve güçlü bir yulaf tadına sahipti.

Ancak program bunun gibi hatalardan ders de çıkarabiliyor.

Muhabir, yemeği yaptıktan sonra program tarifle ilgili geri bildirim yapmasını istedi. Bir saat sonra ise program tarifi değiştirdi.

iPhone kullanıcıları App Store’dan, Android kullanıcıları ise Play Store’dan uygulama göz atabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.