AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yapay ışık obeziteye mi neden oluyor?

Yapay ışık obeziteye mi neden oluyor?
11 Mart 2016, 14:07

Sonuçları International Journal of Obesity dergisinde yayınlanan çalışmaya göre evinde bütün gece lamba yakanların, güneş battıktan sonra karanlıkta oturanlara kıyasla obeziteye yakalanma riski daha yüksek.

obezite-gidahattiObezite riski ile aydınlatma arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını öğrenmek isteyen araştırmacılar, ülke ve dünya genelinde Amerika’nın askeri uydu görüntülerini ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) aşırı kilo ve obezite verilerini incelediler.

Araştırma ekibinin International Journal of Obesity adlı dergiye sunduğu rapora göre gece yakılan lambalar, hem erkek hem de kadınlarda aşırı kilo alımına abur cubur yemek kadar etki ediyor.

Araştırmacılar bunu, hava karardıktan sonra lamba yakıldığında insanların zaman kavramının dışında kalmasına ve metabolizma yavaşladığı, yanlış zamanlarda yemek yemesine bağlıyor.

Ancak araştırmacılar, çalışmanın yapay ışıkların kesin olarak obeziteye neden olduğunu ortaya koymadığı konusunda uyardı. Lamba, tablet ve televizyon ışıklarının insanların kilo alımı üzerindeki etkisinin daha fazla araştırılması gerektiğine dikkat çektiler.

Bununla birlikte yapay ışıkların, uyku döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olan hormon melatoninin, salgılanmasını önleyerek obezite riskini artırma ihtimali var. Ayrıca yapay ışıklar, insanların biyolojik saatlerine aykırı zamanlarda uyuyup uyanması olarak adlandırılan sosyal jetlag’a da sebep oluyor.

Kentleşmenin beraberinde getirdiği bir alışkanlık olarak sıvı- katı yağlardan ve karbonhidratlardan alınan kaloriler de hem erkekler hem de kadınların aşırı kilolu ya da obez olma riskini artırıyor.

obezite-saglik-gidahatti

Çalışmaya göre gece yakılan lambalar, farklı beslenme alışkanlıkları ve egzersiz düzenleri göz önünde bulundurulduğunda kadınların aşırı kilo ve obezite oranlarındaki farklılığın %73’ünü, erkeklerinkinin ise %68’ini açıklar nitelikte.

Çalışma, daha önce geceleri yatak odasında ışık saçan telefon, tablet gibi cihazların ve diğer kaynakların aşırı kilo alımıyla ilişkisini inceleyen çalışmalara dayanıyor.

Çalışmada yer almayan, Colorado Üniversitesi araştırmacısı Laura Fonken, yapay ışıklar ile aşırı kilo alımı ve obezite riski arasında bir bağ olduğunu gösteren kanıtların göz ardı edilemeyecek nitelikte olduğunu dile getirdi.

Ancak bulguların yanlış yorumlanmaması için uyarıda bulunan Amerika Washington Üniversitesi, Uyku ve Performans Araştırma Merkezi Araştırmacısı Illa Karatsoreos, gece yatarken akıllı telefon ve tablet gibi cihazları kapatarak ve ortamda ışık bulundurmayarak kilo verilemeyeceğini vurguladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.