AramaArama
Gıda Hattı

Yapay fotosentezi başardılar: Altınla karbondioksit sıvı yakıta dönüştürüldü!

18 Haziran 2019, 18:44
Paylaş
Yapay fotosentezi başardılar: Altınla karbondioksit sıvı yakıta dönüştürüldü!

Bilim insanları, yapay fotosentez gerçekleştirmeyi başararak yüksek enerji içeriğine sahip yakıt üretmeyi başardı. Elektronca zengin altın nanopartiküllerin katalizör olarak kullanıldığı yeni yöntemde yüksel enerjili hidrokarbonlar elde ediliyor.

Fotosentezde, bitkiler güneş ışığından gelen enerjiyi, su ve karbondioksit moleküllerinin tekrar düzenleyerek glikoza dönüştürüyor. Yeni geliştirilen işlem de bu doğal olayı, klorofile ihtiyaç duymadan (bitkilerde bulunan bir molekül) sıvı yakıt üreten kimyasal işlemlerle taklit ediyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar makale haline getirilerek Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Araştırmacıların hedefi; güneş ışığı gibi sürdürülebilir bir enerji kaynağını ve fazla karbondioksiti kullanarak kompleks, sıvılaştırılabilir hidrokarbonlar (yakıt) elde etmekti. Sıvı yakıtların tercih edilmesi ise normal gaza göre daha kolay üretilebilir, daha güvenli ve ekonomik olması.

Yapay fotosentez neden önemli?

Dünyanın içinde bulunduğu iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunları düşünüldüğünde, yapay fotosentezi büyük ölçekte hayata geçirmenin akıl almaz faydaları olabilir. Bu yöntemle elde edilecek temiz enerjiyle evlerimizi ev araçlarımızı çalıştırabilir, çevreyi kirletmeden döngüsel bir enerji sistemi kurabiliriz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.