AramaArama
Gıda Hattı

Yanlışlıkla dünyanın en pahalı mangosunu yetiştirdiler!

21 Haziran 2021, 19:11
Paylaş
Yanlışlıkla dünyanın en pahalı mangosunu yetiştirdiler!

Bir çift, farkında olmadan dünyanın en pahalı mangosunu yetiştirdi. O meyveyi korumak için 3 kişi, 9 köpek nöbet bekliyor…

Hikaye nasıl başladı?

4 yıl önce Sankalp Singh Parihar adlı bir çiftçi, hibrit Hindistan cevizi tohumları aramak için Hindistan’daki Chennai kentine gitti. Trende, karşısında oturan kişiyle tanıştı. O kişi, özel bir mango tohumunu 33 dolara Parihar’a satmayı teklif etti.

Parihar, merakına yenik düşerek bu tohumu satın aldı.

VICE’a konuşan Parihar, “Aldığım tohumun hangi mango türü olduğunu bilmiyordum. Annemin anısında Damini adını verdim ve ektim. Normal bir mango ağacı gibi yetiştirdiğim bu bitki, birkaç ay sonra güzel bir kırmızı renkte büyümeye başladı” dedi.

Parihar’ın özel, kırmızı renkli bir mango türüne sahip olduğu haberi yayılınca, Surat ve Mumbai şehrinden birçok iş insanı ilgi göstermiş. Parihar, “Bana 283 dolar teklif edilince, elimimdeki bitkinin değerli bir şey olduğunu anladım” diyor.

| Tropikal meyve mi dediniz? İşte dünyanın en lezzetli 10 tropikal meyvesi |

mango-gidahattiNeden bu kadar pahalı?

Şans eseri denk gelen bu mango türü aslında Japon Miyazaki mangosu. Dünyanın en pahalı mango türü olarak kabul ediliyor.

“Güneşin yumurtası” olarak da bilinen Miyazaki, Japonya’da müzayedelerde satılıyor. Japonya’dan yerel haberlere bakıldığında, 2019 yılında 2 Miyazaki mangosunun 500.000 Japon yeni (4.500 dolar) fiyatla alıcı bulduğu biliniyor.

Ortalamada, tek bir Miyazaki 50 dolara alınabiliyor ve sıradan bir meyveden çok lüks bir çikolata gibi, özel bir hediye olarak görülüyor.

Miyazaki mangosunun özelliği ne?

Bu mangoların koyu kırmızı bir kabuğu, ağızda eriyen dokusu ve sıra dışı tatlı bir tadı var. Parihar, “Meyvenin etli kısmı jöle gibi. Rengi büyüleyici. Dış kabuğunu dahi yiyebiliyorsunuz” diyor.

Bu meyveler aslında Japonya’nın Miyazaki vilayetinden geliyor. Japonya’daki Kyushu adasında, şeker içeriğinin %15, meyvenin asgari ağırlığının 350 gram olmasını sağlayacak katı kalite kontrol koşulları altında üretiliyor. Meyvelerin üretimi oldukça emek yoğun bir süre.

Japon yetiştiriciler meyveleri sıcaklığı kontrol edilen bir serada tutuyor ve meyveleri küçük bir ağa asıyor. Bu sayede mango belirgin kırmızı kabuğunu geliştirecek kadar güneş ışığı alırken, olgun ve tatlı hale geldiğinde kendiliğinden ağa düşüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.