AramaArama
Gıda Hattı

Yanlış güneş gözlüğü kullanımına DİKKAT!

21 Nisan 2016, 16:54
Paylaş
Yanlış güneş gözlüğü kullanımına DİKKAT!

Yaz aylarının gelmesi ve güneşin yüzünü göstermesiyle, güneş gözlükleri kullananların sayısı günden güne artıyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanılan güneş gözlükleri, kimi zaman aksesuar olarak da tercih ediliyor. Uzmanlar, güneşin etkilerini azaltmak için kullanılan güneş gözlüklerinin daha kolay ve rahat görmeyi sağladığını belirterek, ucuza satılan ve uygun olmayan gözlüklere karşı uyarıyor.

Göz Sağlığı ve Hastalıları Uzmanı Op. Dr. Nezihi Ün, güneş ışınlarının gözlere zarar verebileceğine dikkat çekerek, vatandaşları uygun güneş gözlüğü takmaları konusunda uyardı. Güneş ışınlarının cilde verdiği zarar gibi tıpkı gözlere de zarar verebileceğini belirten Ün, yanlış güneş gözlüğü kullanımının daha ciddi sorunlara yol açabileceğini kaydetti.

gunes-gozlugu-gidahatti

Güneş ışınları tümör oluşumuna neden olabilir

Op. Dr. Ün, güneş ışınlarının zamanla gözlerde tümör hastalığına neden olabileceğini belirterek şunları kaydetti:  “Güneş ışınları vücudumuza ve cildimize nasıl zarar veriyorsa, gözlerimize de o şekilde zarar veriyor. Göz kapaklarında, konjonktivasında, gözümüzün renkli kısmını oluşturan iriste birtakım pigmental değişiklikler ve iyi huylu tümör oluşmasına neden olabilir. Bunların bir kısmı da zamanla kötü huylu tümörlere dönüşebilir.  Ultraviyole lambaların altında bir süre kalanların korneasında geçici de olsa yanıklar oluşmaktadır. Uzun vadede kataraktımızın hızlanmasına ve retinada sarı nokta hastalığının gelişmesinde neden oluyor.

gunes-gozlugu-nasil-secilir-gidahatti

Ultraviyole ışınlarından mümkün olduğunca korunmak gerekiyor. Gözümüzde pupilla olarak adlandırılan göz bebeğinin, güneş ışığına maruz kaldığında küçülerek, göze giren ultraviyole yoğunluğunu azaltıyor. Ayrıca, yaşla beraber gözün merceğinde biriken ksantofil adlı bir pigmentin de doğal yoldan ultraviyole blokajında faydalı oluyor.

Günes-gozlukleri-gidahatti

Güneş gözlüğü kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Güneş ışınlarından korunmak için çeşitli yöntemler var ancak en pratik çözüm güneş gözlüğü. Güneş ışınlarının bir görünen kısmı var. Bu kısım, 400 nanometreden, 700 nanometreye kadar çıkabilen bir kısım. Birde bunun altında olan 290’dan 400 nanometreye kadar olan kısım var. Güneş gözlüğü bu aralığı bloke etmeli, gözümüze girmesini engellemeli. Gözlüklerde de temel prensip, 400 nanometreye kadar olan ışınların hepsini bloke etmeli. Yüzde yüz ultraviyole blokajı, ultraviyole A-B blokajı yada UV 400 diye gözlüklerde yazar. Bir kere bu mutlaka aranmalı. Elbette güneş gözlüklerinin bir markası olmalı. Avrupa standartlarına göre CE Belgesi olmalı. Yani gözlüklerin standardize edilmiş olması gerekiyor. Güneş gözlükleri gözümüze iyi oturmalı. Çok küçük bir güneş gözlüğünün pratik bir anlamı olmuyor. Çünkü önden, arkadan ve yandan bir şekilde ultraviyole gözümüze ulaşmış oluyor. Yani güneş gözlüğü gözümüze oturmalı, mümkün olduğunca önden arkadan ve yandan ultraviyole ışınları bloke etmelidir.”

cocuklarda-gunes-gozlugu

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanımı nasıl olmalı?

Özellikle çocuklarda kullanılan uygun olmayan güneş gözlüklerinin zararlarına da dikkat çeken Op. Dr. Ün, “Koyu renkli bir camın arkasında güneşi azıcık algıladığımız için pupilla büyük kalacaktır. Eğer bu gözlüğün sadece koyu renkli bir cam olduğunu ultraviyoleyi de bloke etmediğini düşünürsek büyük bir göz bebeğinden çok yoğun bir ultraviyole geçişine maruz kalınmış olacaktır. O yüzden güneş gözlüğü seçerken özellikle çocuklarda, mutlaka temel prensiplere uymak gerekiyor. Yüzde yüz ultraviyole blokajına dikkat etmek gerekiyor” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.