AramaArama
Gıda Hattı

Yangınlar arıcılığı nasıl etkiledi? Sektörün önemli isminden ‘karamsar’ tablo…

6 Ağustos 2021, 09:27
Paylaş
Yangınlar arıcılığı nasıl etkiledi? Sektörün önemli isminden ‘karamsar’ tablo…

Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, ülkede gerçekleşen yangın felaketinin arıcılığı nasıl etkileyeceğini anlattı, durumun ciddiyetini vurguladı.

Ülkemizin önemli arı ürünleri firmalarından birinin kurucu ortağı olan ve arı ürünleri konusunda uzman olan Aslı Elif Tanuğur Samancı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yaşanan büyük çaplı yangın felaketinin arıları ve arıcılığı nasıl etkilediğini anlattı.

“Çam balı üretimi yapılan ormanlar tamamen yandı!”

Türkiye’nin çam balı üretiminde dünyada ilk sırada olduğunu, bu ürünün %85’inin Muğla Marmaris Bölgesinden elde edildiğini söyleyen Samancı, “Üzülerek görüyoruz ki bu bölgede yer alan bal ormanlarının büyük kısmı tamamen yanmıştır” dedi.

Bölgenin her yıl 3,5 milyon kovana ev sahipliği yaptığını, ekosistemin normale dönmesinin 40 yıl sürebileceğini dile getiren Samancı, “Bölgede uzun bir süre çam balı üretimi yapılamayacak ve arıcılık faaliyetlerinin tekrar başlaması ise yıllar alacak. Bölgede arıları besleyecek nektar kaynaklarının çok büyük bir kısmı ise tamamen yok oldu. Arı yoksa, hayat yok” diye konuştu.

“Ekolojik denge bozuldu, arılar ve arıcılar çok fazla etkilendi”

Ülkede yaşanan büyük çaplı yangın felaketinin arıcılara büyük zarar verdiğini aktaran Samancı, doğadaki tozlaşmanın %85’ini arıların sağladığını, yangınla birlikte ekolojik dengenin bozulduğunu, bitki türlerinin zarar gördüğünü ifade etti.

Samancı'nın paylaşımı şu şekilde:

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.