Gıda Hattı

Yalnız yemek yemek kalbiniz için yorucu olabiliyor!

15 Kasım 2021, 12:36
Paylaş
Yalnız yemek yemek kalbiniz için yorucu olabiliyor!

Kardiyovasküler hastalıklar olarak bilinen kalp ve damar hastalıklarını azaltmaya yönelik genel çabanın bir parçası olarak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda artan bir farkındalık oluşmakta. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra yemek yeme sıklığı, yemek alışkanları da kalp sağlığıyla ilişkilendiriliyor.

Toplumdaki son değişiklikler, her zamankinden daha fazla insanın yalnız yemek yemesi anlamına geliyor. Birincil nedenlerden bazıları, tek kişilik hane sayısındaki artış oluyor. COVID-19 pandemisine yanıt olarak sunulan sosyal mesafe protokolleri, başkalarıyla yemek yemeyi daha da kısıtlıyor. Ek olarak, yemek dağıtım hizmetleri için mobil platformlar daha popüler hale geliyor.

Daha fazla insanın tek başına yemek yemesiyle birlikte sağlık sorunları da artıyor. Daha önce yapılan bir çalışma, tek başına yemek yeme sıklığının yüksek kan basıncı riski ile ilişkili olduğunu bildirmişti.

İnsanlar yalnız yemek yerken daha hızlı yemeye eğilimli oluyor. Bu da genellikle yüksek vücut kitle indeksi, bel çevresi, kan basıncı ve kan lipid düzeylerinde artışa yol açıyor. İşte bunların tümü metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıkların riskini artırabiliyor.

Ayrıca tek başına yemek yemek de ruh sağlığını etkileyebiliyor. Olumsuz ruh sağlığı kardiyovasküler hastalıkların riskinin artmasıyla bağlantılı olan depresyon için bir risk faktörü olarak rapor ediliyor.

Yapılan çalışmayla bu hipotez ispatlandı!

Araştırmacılar 65 yaş üstü yaklaşık 600 menopozal kadını kapsayan bir çalışma yaptılar. Bu çalışmada araştırmacılar, tek başına yemek yiyen yaşlı kadınlarla başkalarıyla yemek yiyen kadınlar arasındaki sağlık davranışlarını ve beslenme durumlarını karşılaştırdılar.

Tek başına yemek yiyen yaşlı kadınların, kalbe giden kan akışının azalmasından kaynaklanan bir tür göğüs ağrısı ve koroner arter hastalığı belirtisine sahip olma olasılığını 2,58 kat daha fazla olarak tespit ettiler.

Bu çalışma, yalnız yemek yiyen yaşlı kadınların semptomatik kalp hastalığına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.