Gıda Hattı

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Araçlar nasıl daha az benzin, gaz, mazot yakar?

12 Haziran 2022, 17:37
Paylaş
Yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Araçlar nasıl daha az benzin, gaz, mazot yakar?
Akaryakıt fiyatlarına gelen büyük zamların ardından araç sahiplerinin en çok araştırdığı konuların başında yakıt tasarrufu geliyor. Peki araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

İstanbul’da kurşunsuz benzinin litresi, 28,42 motorin ise 27,84 TL’den satılıyor. Akaryakıt fiyatları zamlandıkça sürücüler de yakıttan nasıl tasarruf yapılır? Sorusunun yanıtını arıyor. Peki yakıttan tasarruf için neler yapmalı? Eskiden beri uygulanan kulaktan kulağa yayılan “Vitesi boşa atmak” “90 km hızı geçmemek” gibi yöntemler yakıttan gerçekten tasarruf sağlar mı? İşte BBC’nin İngiliz otomotiv şirketlerine dayandırdığı haberine göre yakıtta tasarruf sağlamaya dair bilinmesi gerekenler ve yanlış bilinenler.

90 km hızı geçmemek

Çok sayıda sürücü, yakıt verimliliği için saatte 90 kilometre hızla gitmeyi öneriyor. Ancak İngiltere merkezli RAC otomotiv hizmetleri şirketine göre bu bir şehir efsanesi ve yakıt tasarrufu için optimum bir hız seviyesi yok. RAC, saatte 90 kilometre hız seviyesinin bir zamanlar yapılan yakıt verimliliği denemelerinden alındığını ve günümüzde kullanılan araçlarda geçerli olmadığını belirtiyor, yakıt tasarrufu için hız seviyesinin aracın modeline ve boyutuna göre saatte 72-80 arasında değiştiğini vurguluyor. RAC aynı zamanda sürücülerin uzun yolculuklarda hız seviyelerini düşürmelerini de tavsiye ediyor, dışarıdaki hava direncine karşı hızlanmanın daha çok benzin tüketilmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

Klima açmak mı pencere açmak mı daha tasarruflu?

İngiliz otomotiv şirketi AA'ya göre araçlarda klima açmak benzin tüketimini yüzde 10 oranında artırıyor. Klima ilk açıldığında aracın içindeki ısıyı düşürmek için çok yoğun çalışıyor ve böylece daha çok benzin harcanıyor. Diğer taraftan pencereyi açınca dışarıdan gelen hava aracı yavaşlatıyor, hız seviyesini sabit tutmak için sürücü gaza basıyor ve motor daha yoğun çalışıyor. Böylece daha çok benzin harcanıyor. Bu iki seçenek arasında kaldığınızda gittiğiniz hıza göre karar verebilirsiniz. Yavaş gidiyorsanız pencere açmak, 80 kilometreden hızlı gidiyorsanız ise klimayı kullanmak daha tasarruflu olabilir.

Vitesi boşa atmak yakıt tasarrufunda işe yarar mı?

Araçlarda boş viteste gitmenin daha az benzin tüketimine neden olduğu söyleniyor. Ancak otomobil güvenliği alanında çalışanlar bunun doğru olmadığını, üstelik boş viteste gitmenin tehlikeli olduğunu söylüyor. Boş viteste aracı kontrol etmenin zorlaştığı belirtiliyor. AA, yeni üretilen araçların büyük çoğunluğunda artık elektrikli bir mekanizma olduğunu, sürücü ayağını gazdan çekince otomatik olarak benzin kullanımının kesildiğine dikkat çekiyor ve bu yüzden boş viteste gitmenin tasarruflu olmadığını söylüyor.

Hız kontrolü yakıta etkisi nedir?

Hız kontrolü, sürücünün aracın içinde kalacağı hızı ayarlamasına ve gaz pedalına basmadan seyahat etmesine olanak sağlıyor. Sürücüler devamlı gaz ve fren pedallarına basmadan, seyir kontrolünde araç kullanmanın daha tasarruflu olduğunu düşünüyor. Ancak otomobil uzmanlarına göre bu yalnızca uzun ve eğimi az olan otoyollarda geçerli ve seyir kontrolü sistemi yokuşlu yollarda yavaşladığı için benzin tüketimi artıyor. Buna örnek olarak seyir kontrolüyle yokuş aşağı gitmek örnek gösteriliyor. Bu durumda araç, önünde ne olduğunu göremediği için olması gerektiğinden daha yavaş gidiyor ve daha çok benzin harcıyor.

Yakıt tasarrufu için lastiklerin basıncı ne olmalı ?

Yeterince şişirilmemiş lastikler de aracın daha fazla benzin tüketmesine neden oluyor. Sürücülerin özellikle uzun yolculuklardan önce lastiklerini kontrol etmesi tavsiye ediliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.