Gıda Hattı

Yakıt Deposu Mu, Mide Mi?

17 Nisan 2008, 01:29
Paylaş

Dünya Bankası Başkanı uyardı: “Gıda fiyatlarının artmaya devam etmesi halinde, yüzbinlerce insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir”.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, dünya genelinde artan gıda fiyatlarından kaygı duyduklarını dile getirdiler. Dünya Bankası Başkanı Zoellick, geçen yıl ABD ve Avrupa’da benzin fiyatlarına odaklanıldığını belirtti ve “Bazıları yakıt depolarını doldurma konusunda kaygılıyken dünya genelinde bazıları da midelerini doldurmaya çalışıyor” dedi. Zoellick açıklamasında, gelişmekte olan birçok ülkede yoksulların gelirlerinin yüzde 75’inin yiyecek harcamalarına gittiğine dikkat çekti. Zoellick, artan gıda fiyatlarının yoksul ülkelerde 100 milyon kişiyi daha yoksulluğa itebileceği uyarısında da bulundu.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ise gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Afrika’da yiyecek fiyatlarının yüksek seyretmesi durumunda çok kötü sonuçlar doğabileceğine dikkat çekti. “Bu sadece insani bir sorun değil” diyen IMF Başkanı; ticari dengesizlikler de yaratabilecek olan açlık probleminin, belli başlı gelişmiş ekonomileri de etkileyebileceğini ifade etti ve fiyatlar artmaya devam ederse, yüz binlerce insanın açlık çekeceğini belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.