Gıda Hattı

Yağlı Tohum Ve Hamyağ Piyasalarına Bakış

11 Ekim 2007, 03:35
Paylaş
Yağlı Tohum Ve Hamyağ  Piyasalarına Bakış

 BYSD (Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği)  tarafından düzenlenen "2007-2008 Sezonunda Yağlı Tohum ve Hamyağ Piyasalarına Bakış Toplantısı" 12 Eylül 2007 Çarşamba günü İstanbul Kalyon Oteli'nde yapıldı.

Katılımcılar açılışta Prof. Dr. Asaf Savaş Akad’ın Aşırı değerli YTL ve düşük tasarruf ile ilgili konuşmasını dinledi. Akad konuşmasında “Türkiye özellikle dış kökenli mali ve iç kökenli siyasi riskler karşısında kırılgan. İşin zor kısmı, bundan sonrası için elimizde bir yol haritası yok” değerlendirmesini yaptı.

Toplantıda Türkiye ve dünyadaki yağlı tohum, ham yağ ve yağlı tohum küspeleri konusunda gelecekteki arz-talep durumları tartışıldı. Dernek başkanı A.Edip Uğur açılış konuşmasında, sektörün, 4 milyon ton yağlı tohum, 1,5 milyon ton rafine ve 900 bin ton margarin üretim kapasitesine sahip olduğunu ve sektörün parasal hacminin 2 milyar dolar olduğunu belirtti.

Uğur, “Yağlı tohum üretimini arttırabilmemiz için bütün tarım ürünleri tek bakanlığın çatısı altında toplanmalı. Tarım Bakanlığı tahıl bakanlığı olmaktan çıkarılmalıdır. Türkiye’de tarım, tarım satış kooperatifleri birliklerine endeksli olmamalıdır” dedi.

Yapılması gerekenin ülkemizin, sanayici ve çiftçimizin topyekün yararına olan üretimin örgütlenmesi olduğunu kaydeden Uğur, “Dünyanın gelişmiş ülkeleri tarımsal örgütlerde bunu esas almışlar, böylece de ekonominin ana unsuru olan birbirleriyle dayanışma yerine, serbest rekabet ortamı yolunu seçmişlerdir. Hâlbuki yapılması gereken sektörün ana unsuru olan hammaddeci – işletmeci - pazarlamacı ağının ortak bir felsefede buluşturulmasıdır. Bizim temel felsefemiz belirlenen bu ana konuları yapısal değişikliğe giderek yapmak olacaktır” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.