Gıda Hattı

Yabancılarla Severek Çalışmamız Lazım

15 Kasım 2007, 18:13
Paylaş

The Coca Cola Company Avrasya Grup Başkanı Ahmet Bozer, “Yabancılarla, mecburiyetten değil, severek çalışmamız lazım” dedi.

Eduplus ve Taktx Strategic Marketing Group'un düzenlediği “6. Yönetim Zirvesi”nin açılışında konuşan Bozer, değişime ayak uydurmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bunu yok saydığınızda yok olmaya mahkumsunuz. Coca Cola, 121 yaşında. 121 yaşında yaşlı bir insan, tekrar genç gibi davranabiliyor” diye konuştu.

Ticari şirketlerin vizyonunun sürdürülebilir büyüme olduğunu, sürdürülebilir büyüme ile şirketin sonsuza kadar yaşamasından bahsettiklerini ifade eden Bozer, Coca Cola'nın sürdürülebilir büyümeyi yakalamak için ABD'de “5P” diye nitelendirilen kar, dünya, insan, portföy ve ortaklar konusuna büyük önem verdiğini kaydetti.

Bozer, lider ve yöneticilerin, mesleklerine bir bakışı olması gerektiğini belirterek, “Dünyaya Türkiye'den bakmak yerine, Türkiye'ye dünyadan bakmamız lazım. Yabancılarla mecburiyetten değil, severek çalışmamız lazım. Küresel bakışı lafta bırakmayıp içimize sindirmemiz gerekiyor. İnsanlar, söylediğiniz ve yaptıklarınızdan daha çok, ne olduğunuzdan etkilenir. Onun için de önce kendi içimize dönmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Kendisine, iyimser olduğu için şirkette Polyanna'dan gelme “Poly baba” adını taktıklarını ifade eden Bozer, olumsuzluğun yıkıcı, olumluluğun ise yaratıcı olduğunu söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da, çağdaş yönetme anlayışının maksimum seviyede rızaya ve katılıma dayalı olduğunu belirterek, dünyada özgür ve demokratik ülkelerin iyi yetişmiş bireylerinin artık daha az yönetildiğini, yönetmek yerine yönlendirmek kavramının tercih edildiğini ifade etti.

Satıcı, geleceğinin toplumunun bugünden daha rekabetçi ve daha küresel bir toplum olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Küreselleşmenin durdurulamaz seli eski formların tamamını yenileri ile değiştirmeye zorluyor bizi. Geleceğin yönetimi, kesinlikle bugünden çok daha fazla çok uluslu bir yönetim. Yani en azından üst düzey beyaz yakalıların küresel dolaşımı sermayeninki kadar olmasa da gelecekte artacak. Hepimiz kendimizi daha fazla Hintli, Malezyalı ve ABD'li ile çalışmaya alıştıracağız. Şirketlerimizin yetenek inşasını küresel bir emek pazarının içinden seçerek yapacağız.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.