Gıda Hattı

Yabancı Bu Yıl Sadece Özelleştirmelere Gelir

17 Nisan 2008, 01:37
Paylaş

Yabancı yatırımın nabzını tutan iki kuruluştan dün aynı yönde açıklama geldi

Tüm yatırımcıları ’tetikte’ tutan küresel krizin bu yıl Türkiye’ye gelecek doğrudan yatırıma etkisini değerlendiren YASED Başkanı ve Ernst&Young Türkiye Genel Müdürü aynı görüşte: Yatırım fırsatları ertelenecek.

Uluslararası danışmanlık ve denetim firması Ernst&Young’ın Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, global kredi sorunları nedeniyle, Türkiye’ye gelecek yabancı sermayede bu yıl düşüş olacağını söyledi. Dinçbaş, Ernst&Young’ın yatırım çekiciliği anket sonuçlarını açıkladığı toplantıda, “Bu yıl özelleştirmeler devam eder; ama özelleştirmeler dışında fırsatlar ertelenecektir” dedi. Dinçbaş, yatırımcıların uzun vadeli baktığını, “Türkiye’de şu ana kadar siyasi gelişmelere bağlı olarak yatırımlarını durdurmayı düşünen yabancı yatırımcı olmadı. ’Askıya almalıyım’ diye düşünen ciddi global yatırımcı yok. Ama global kriz nedeniyle askıya almayı düşünenler oldu” şeklinde konuştu.

Dalgadan pay alıyoruz

UluslararasıYatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Uysal da yaptığı açıklamada doğrudan yatırım için Türkiye’ye yeni gelecek yatırımcıların yatırım kararlarını bir süre beklemeye alabileceklerini belirtti. Uysal, “Global dalgalanmadan bir şekilde payımızı almaya başladığımız açıktır. Direnç ve istikrar noktalarında ise son dönemde belli zaaflar göstermeye başladık” dedi.

Özelleştirmeler ile birleşme ve satın almalarda Türkiye’ye ilginin süreceğini, ancak global ekonomik ortamın yarattığı likidite sorununun da etkisiyle 2008’de uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde bir miktar gerilemenin muhtemel olduğunu belirten Uysal, yıl sonu itibariyle 15-20 milyar dolar aralığında bir uluslararası doğrudan yatırım girişi olabileceğini kaydetti.

Ernst&Young’ın yaptığı ankete göre, yabancı yatırımcılar açısından Güneydoğu Avrupa’da en cazip ülke Romanya olurken, bunu yakından Türkiye takip ediyor. Yatırım çekiciliğinde Romanya yüzde 52 ile ilk sırada ve onu yüzde 50 ile Türkiye ve yüzde 40 ile Bulgaristan izliyor.

* Bu çekiciliği oluşturan en önemli faktörün, Türkiye’deki ’iç pazar’ olduğu belirtildi.

* Rapora göre, Romanya 149 işlemle 2007’de en çok doğrudan yabancı yatırım projesi çeken ülke olmasına karşın Türkiye 40 işlemle bu sıralamada 4. oldu. Ancak Türkiye 2007’de Güneydoğu Avrupa’da 14.9 milyar euro ile en çok doğrudan yatırım girişine sahne olan ülke oldu. Romanya ise 7.1 milyar euro ile 2’nci sırada yer aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.