Gıda Hattı

Yaban hayatına yem desteği!

2 Ocak 2020, 10:48
Paylaş
Yaban hayatına yem desteği!

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri, kışın iyice bastırdığı bugünlerde yaban hayvanları için doğaya yem bırakıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, özellikle kış aylarında yiyecek sıkıntısı yaşayan yaban hayvanlarının ve kuş türlerinin zorlu kış şartlarında aç kalmasını önlemek; yerleşim merkezlerine inmesinin ve insanlarla olan ilişkilerinin sıkıntıya girmesinin önüne geçmek için yaban hayatına yem takviyesi yapıyor.

Yapılan yemleme çalışmaları ile her yıl tonlarca yem yaban hayatıyla buluşturuluyor.

Son 7 yılda 2 milyon 638 bin kg yem takviyesi yapıldı

2019-2020 yemleme sezonunda havaların soğumaya başlamasıyla beraber yemleme çalışmaları tüm hızıyla başladı. DKMP ekipleri, yaban hayvanlarını beslemek için yemleme çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürüyor.

Bu çerçevede son 7 yıllık dönemde tabiata 2 milyon 638 bin 339 kg yem takviyesi yapıldı. 2018-2019 yemleme döneminde ise yaban hayatı için tabiata 287 bin 421 kg yem bırakılmıştı.

Yemleme sayesinde yırtıcı hayvanların yerleşim yerlerine yaklaşması da engelleniyor

Yapılan yemleme çalışmaları ile ağır kış şartlarının sonucunda aç kalan yırtıcı hayvanların yerleşim yerlerine yaklaşarak can ve mal kayıplarına sebep olmaları engellenirken, yaban hayvanları popülasyonu da destekleniyor.

Son olarak Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yeni yıl öncesinde Bolu'daki Abant Tabiat Parkı bölgesinde yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı. Pakdemirli, “Doğal hayatı desteklemek anlamında kışın bu zamanında doğal hayatta yaşayan hayvanların beslenmeleriyle ilgili problem olmasın diye Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz yemleme yapıyor. Bu çalışmalar ile alakalı hep birlikte yemleme yaptık. Doğal hayatın devamı için bundan sonra da çalışmalarımız ve gayretlerimiz sürecek” dedi.

Çalışmalara vatandaşların da katılımı sağlanıyor

Kışın yürütülen yaban hayvanlarını yemleme çalışmalarına 7’ den 70’ e herkes katılıyor. Böylelikle yaban hayatı sevdirilerek ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülerek, doğal hayata sahip çıkılıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.