Gıda Hattı

X. Charles kimdir? X. Charles hayatı

9 Ekim 2021, 09:58
Paylaş
X. Charles kimdir? X. Charles hayatı
X. Charles kimdir? Kraliyet ailesinin en yaşlı görevde olan prensi X. Charles biyografi araştırmasını yaptık. X. Charles hayatı ve ideolojisi hakkında merak edilen her şeyi gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

X. Charles kimdir? X. Charles hayatı ve çalışmaları nelerdir? Görevde olan en yaşlı prensi olan X. Charles hakkında merak edilen her şey...

X. Charles biyografi

asıl adı; Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor

doğum; 14 Kasım 1948

mesleği; İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in oğlu, Galler Prensi, Cornwall Rothesay ve Edinburgh Dükü. İngiliz Kraliyeti taht sıralamasında 1. sırada bulunmaktadır. Unvanları bakımından Birleşik Krallık tarihinin en yaşlı görevde bulunan Prensi'dir.

X. Charles hayatı

14 Kasım 1948 tarihinde Buckingham Sarayı'nda Prenses Elizabeth ve Prens Philip'in ilk çocukları, VI.George ve Kraliçe Elizabeth'in torunları olarak dünyaya geldi. Cheam ve Gordonstoun okullarında eğitim gördü. Bu süre boyunca tarih öğretmeni Michael Collins Persse ile bir okul gezisinde Papua Yeni Gine'yi ziyaret etti. Eğitim zamanını, ayrıca Avustralya'da eyalet olan Victoria'da Geelong Gramer Okulu Timbertop Kampüsü'nde geçirdi. Cambridge Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nde lisans eğitimi aldı. Üniversite eğitiminin ikinci yılının bir döneminde, Galler dili ve tarihi eğitimini Aberystwyth'de bulunan Wales University College'da aldı.

1971'den 1976 yılına kadar Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması'nda hizmet verdi.

X. Charles kimdir?
X. Charles

Evliliği

1981 yılında İngiliz soylu ailesine mensup Diana Spencer ile evlendi. Bu evlilikten Prens William ve Prens Harry dünyaya geldi. Çift, 1996 yılında Prens'in evlilik dışı Camilla Parker Bowles ile ilişkisi nedeniyle boşandı. Prens, uzun süredir ilişkileri bulunan Camilla Parker Bowles ile 2005 yılında evlendi.

Görev ve çalışmaları

Geçmişte Britanya İmparatorluğunun sömürgesi olan ülkelerin İngiliz Milletler Topluluğu adı altında birleşmesi ile birlikte, İngiliz Kraliyeti Veliaht Prensi ve Galler Prensi olarak II.Elizabeth adına görevlerine dünyanın dört bir yanında devam ediyor. 1976 yılında "The Prince's Trust" vakfını kurdu. Birçok organizasyona Başkanlık etmeye devam etmektedir.

Sağlığı

Prens, Koronavirüs Pandemi döneminde ufak belirtiler göstermeye başladı ve 20 Mart 2020'de test oldu. Testi pozitif çıkan Prens, İskoçya'da eşi ile kendini izole etti. 30 Mart 2020'de açıklama yapan resmi kurumlar Prens'in virüsü yendiğini ama kendini izole etmeye devam ettiği belirtildi.

X. Charles kimdir?
X. Charles

Unvanları

14 Kasım 1948 – 6 Şubat 1952: Kraliyet Altesleri Edinburgh Prensi Charles
6 Şubat 1952 – günümüz: Kraliyet Altesleri Cornwall Dükü (İskoçya'da Rothesay Dükü)
26 Temmuz 1958 – günümüz: Kraliyet Altesleri Galler Prensi
2021'de Prens Charles babası Prens Philip'in ölümü üzerine Edinburgh Dükü, Merioneth Kontu ve Greenwich baronu unvanlarını babasından devraldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.