Gıda Hattı

Wuhan’da yeni virüs türleri ortaya çıktı! Tam 18 virüs için salgın tedirginliği

15 Kasım 2021, 17:22
Paylaş
Wuhan’da yeni virüs türleri ortaya çıktı! Tam 18 virüs için salgın tedirginliği
Wuhan’da 18 yeni virüs tespit edildi. Canlı hayvan pazarında tespit edilen 71 virüsten 18 tanesi yüksek risk kategorisinde yer alıyor. Bilim insanları özellikleriniz kendisinde bulunan mikroplardan büyük endişe duydu. İngiliz medyası bilinmeyen hastalık için yeni bir salgını tetikleyebilir başlığı ile bu virüsün haberini duyurdu.

Koronavirüs dünyaya yayılmaya Çin'in Wuhan kentinden başlamıştı. Yasak kararlarının nedeni ise ortaya çıktı. Aralık 2019’dan bu yana gündemden düşmeyen canlı hayvan pazarından ardarda haberler gelmeye devam ediyor. Çin'in wuhan şehrinde resmi kayıtlara göre ilk defa Kasım 2019'da tespiti gerçekleşen ve dünya ya da 1 ay sonra duyurulan covid-19 şimdiye kadar yeryüzünde 250 milyonu aşkın insana bulaştı ve enfekte sorunu ortaya çıktı. 5 milyondan fazla insanın ölmesine neden olan koronavirüs aşıları kullanılarak nispeten kontrol altına alındığı Çin'de yeni virüsler farklı kabusların tetikleyicisi haline gelebilir. Bilim insanları covid 19 un ilk kez görüldüğü yer olan Wuhanda canlı hayvan pazarlarını yüksek risk taşıması sebebiyle kapatmıştı 18 farklı virüsü tespit edildi ve dünya yeniden salgın korkusu ile karşı.

İngiliz araştırmacı Wuhan şehrinde deniz ürünleri pazarının 5 yıl önce ziyaret ettiğinde Çinli uzmanların hayvanlar nedeni ile insanlara bulaşan virüs riskine dikkat çektiğini söyledi. Yabancı kaynaklı bir haber kanalına göre şimdi uzmanlar şimdiki pazarlarda satılan ve tüketilen canlı hayvanların yeni bir salgının tetikleyicisi olabileceğini söyledi. 2012 tarihinde yayımlanan bir araştırma sonucunda Çin'de pazarlarda meydana gelen hayvanların taşıdığı 71 yeni virüs tespit edildi. Bu virüslerin 18'i hem insanlarda hem hayvanlarda tehlikeye neden olabilir dendi. İngiliz medyası bilinmeyen hastalık için yeni bir salgın tetikleyebilir başlığı ile bu haberi duyurdu en riskli hayvan ise misk kedisi olarak gösterildi. Araştırmayı kaleme alan üniversiteden biyolog Edward Holmes çalışmanın canlı hayvan ticareti ve pazarlarının neden bir salgını merkezi olabileceğine dair ışık tuttuğunu ortaya koydu dedi. Araştırma ayrıca insanlar ve hayvanlar da sürekli olarak bir risk taşındığını gösterdi. İki yönlü bir virüs trafiği oluştuğunu söyledi. En çok tedirgin olduğumuz konunun ise karşı türler arasındaki virüs transferine nasıl olacağı konusu oldu. Özellikle bir yarasadan bir misk kedisine virüs bulaşma ya başlaması en ciddi tehditlerden daha da ötesinde misk kedisinin insanlara kolayca sıçratabileceği düşünülüyor. Canlı hayvan pazarında satılması ile mikroplar geniş bir alana yayılıyor. Doğru zamanda doğru hayvandaki doğru bir virüs kolayca küresel bir tehdit haline gelebiliyor. Bilim insanları dünyayı kasıp kavuracak yeni bir salgının 75 milyon insanın ölümüne neden olabileceğini söyledi. Covid-19 nedeniyle hala kaygı devam ederken yeni bir vaka veya virüsün ortaya çıkması büyük bir endişe yarattı.

Şangay Disneyland’da yoğun tedbir uygulanmıştı

Çin son günlerde salgına karşı aldı olağanüstü tedbirlerle dünyanın gündeminde yer alırken Ekim ayının sonunda Şangay Disneyland gelen binlerce ziyaretçi hız trenleri için sıraya girmişti. Masal Kalesi'nin üzerinde havai fişek gösterisi izlenirken diğer taraftan personel eğlence parkına sessizce kapattı ve bütün insanları karantina altına aldı 34.000 kişi parkta şenliklerin bitmesinden sonra gece yarısına yakın test uygulandı. 220 özel otobüsle evlerine bırakılan insanların hepsi negatifte ancak yine de iki gün evde izole edilmeleri iki hafta içinde koronavirüs için yeniden test vermeleri gerekti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.